Becoming European, becoming enemy: Mosque conflicts and finding a permanent place for Islam in Europe
Avrupalı İslam: Cami tartışmaları ve Avrupa'da İslama kalıcı bir yer bulmak
- Tez No: 300596
- Danışmanlar: PROF. DR. MEYDA YEĞENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, günümüzde Avrupa'da İslam'a ve Müslüman göçmenlere uygun ve kalıcı bir yer bulma arayışını sorunsallaştırmayı amaçlamakta ve ?Avrupalı İslam? anlayışının ortak bir Avrupa kimliği oluşturma çabasından bağımsız düşünülemeyeceğini savunmaktadır. İslam'ın ?Avrupalılaştırılması?nın, İslam'ın Avrupa'da kabul edilebilir seküler biçimlenmelere eklemlenmesine işaret ettiği göz önünde bulundurulursa, bu projenin aidiyet ya da diyalog için özgün bir alternatif yaratmadığı, tam tersine, bir yandan medeniyetsel üstünlüğünü koruyan Avrupalılık kimliğini diğer yandan ise İslam'ın bir tehdit oluşturduğuna dair üst-anlatıyı pekiştirdiği görülebilir. Dolayısıyla, yabancı konumunda olan Müslüman'ın, Avrupalı ev sahibinin seküler alanına ancak İslam'ın düşman konumunda tutulduğu şartlar altında girebileceği bu tezin ana fikrini oluşturur. Sekülerizmin kuralları altında, dini ? seküler ayrımına temel bir müdahalede bulunmadan ve bu kuralların Oryantalist, sömürgeci ve ırkçı söylemlerle ilişkisini irdelemeden Avrupalı bir İslam tasarlamak, kendinden menkul Avrupalılığın otoritesini pekiştirmektir. Bu argüman, son yıllarda çeşitli Avrupa şehirlerinde süregelen camilerle ilgili tartışmalardan üç vaka üzerinde durularak ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to problematize the cosmopolitan-spirited quest for a proper and permanent place for Islam and Muslim immigrants in Europe today, and to claim that the efforts to establish a European Islam cannot be thought in isolation from the efforts to consolidate a European identity. Since ?Europeanizing? Islam is a process of inserting it into the politically acceptable formations of the secular in the European public sphere, not only does this project fail to offer a genuine alternative framework for belonging, or an authentic opportunity for dialogue, but also in fact consolidates the European civilizational identity on the one hand, and sustains the metanarrative about the Islamic threat on the other. The major argument of this thesis, therefore, is that the stranger (Muslim) is allowed to enter the host?s secular space only under the conditions that construct Islam as the enemy. Forging a European Islam under the rules of secularism, without a radical interruption of the secular - religious division, and without referring to its implication in the discourses of Orientalism and racism, is ultimately a reconsolidation of the authority of the self-same European. This argument will be illustrated via a critical study of three cases of mosque debates in European cities.