Frame alignment strategies in the right to sheltering movement: The case of Dikmen Valley, Ankara
Barınma hakkı hareketindeki çerçeve hizalama stratejileri: Dikmen Vadisi örneği, Ankara
  1. Tez No: 300597
  2. Yazar: BEGÜM AYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA RİTTERSBERGER TILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
1980'li yılları izleyen neoliberalizmin artan hakimiyetiyle, kentsel dönüşüm projeleri büyük bir yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Kentsel dönüşüm projelerinin mevcut piyasa odaklı ve rant güdümlü formulasyonları, dönüştürülecek alanda yaşayan gecekonduluları yaratılan rantın yeniden dağıtımı süreçlerinin dışında bırakmakta ve bu dar gelirli kesimlerin kentte tahliye edilmesiyle sonuçlanmaktadır. Bu tür yer değişiklikleri, zaten dezavantajlı konumda olan kesimlerin sırtına ek yükler bindirerek, kentsel eşitsizliği artırmaktadır. Bununla beraber gecekondu mahallelerinde bu projelere karşı yükselen bir toplumsal muhalefet mevcuttur. Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Hareketi (DVBHH) de Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi 4. ve 5. Etap'a karşı gelişen gecekondu direnişinin örgütlenmesiyle ortaya çıkan başarılı bir sosyal harekettir. DVBHH, neoliberal kentleşmeden kaynaklanan benzer mağduriyet vakalarını kuvvetle etkilemektedir ve buna göre bir Barınma Hakkı Hareketi Modeli olarak addedilebilir.Bu tez, hareketin başarısının belirleyici etkenleri olarak kabul edilen çerçeve hizalama stratejilerinin incelenmesi yoluyla, DVBHH'nin örgütlenmesinde geçerli olan stratejik çerçeveleme süreçlerinin analizini yapmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
By the increasing hegemony of neoliberalism following the 1980s, urban transformation projects are becoming increasingly widespread. The present market oriented and rent seeking formulations of the urban transformation projects, leave the gecekondu dwellers who live in the areas to be transformed, outside the redistribution process of the produced rent and lead to the eviction of lower-income gecekondu population from the city to the periphery. Dislocations of this sort as they impose additional burdens to the already disadvantageous populations enhance the urban unevenness. Nevertheless there is an expanding gecekondu resistance against those projects. And Dikmen Valley Right to Sheltering Movement (DVRtSM) is a successful social movement that has been emerged by the organization of this gecekondu resistance which has developed against the implementation of the 4th and 5th Phases of Dikmen Valley Urban Transformation Project. DVRtSM has a strong influence over similar cases of grievances sourced by the neoliberal urbanization: as to this it can be regarded as a model of Right to Sheltering Movements.The thesis aims to make an analysis of the strategic framing processes of the organization of the DVRtSM, by exploration of the frame alignment strategies which are regarded as decisive factors of movement?s success.