Participants' civic engagement behavior: Evidence from a non-formal training on democracy and human rights
Sivil katılım davranışları: Demokrasi ve insan hakları üzerine bir yaygın eğitim örneği
- Tez No: 300604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaygın eğitim yoluyla katılımcıların sivil katılım davranışlarını Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Demokrasi ve İnsan Hakları Projesi örneği üzerinden incelemektir. Bu amaçla, TOG Demokrasi ve İnsan Hakları Eğitmen Eğitimi'ne katılmış ve evreni 154 olan tüm gönüllülere ulaşılmaya çalışılmıştır. Ancak, bu evrenden 56 kişi çalışmaya katılmıştır.Çalışma, TOG yönetimine göre projenin hangi açıdan değerlendirilmesi gereksinimi olduğunu görebilmek için bir ihtiyaç analiziyle başlamıştır. Dahasonra, ihtiyaç analizi sonuçlarına, literatür taramada elde edilen bilgilere ve Center for Information and Research on Civic Learning and Engagement (CIRCLE) tarafından geliştirilen sivil katılım göstergelerine dayanarak açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşan bir anket hazırlanmış ve bu bağlamda katılımcıların sivil davranışları değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin Survey Monkey adında çevrimiçi bir program aracılığıyla toplandığı çalışmada tüm evrenden 56 katılımcı sağlanmıştır. Ankete katılım oranı %43.4'tür.Araştırmanın sonuçları, TOG Demokrasi ve İnsan Hakları Projesi Eğitmen Eğitimi'ne katılan gençlerin; sivil toplum etkinliklerine ve siyasi faaliyetlere katılan, güncel olay ve haberleri takip eden aktif vatandaşlar olduklarını göstermektedir. Çalışma buna ek olarak, sivil toplum faaliyetlerine katılım oranlarında zaman içinde bir düşüş eğilimi olduğunu göstermektedir. Son olarak, sivil katılım ve yaygın eğitimin birlikte değerlendirilebileceği çalışma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine participants? civic engagement behavior of a non-formal training on democracy and human rights through the case of Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Democracy and Human Rights Project. In order to achieve this, a survey was conducted to the participants who attended the trainer?s training of TOG?s Democracy and Human Rights Project. The entire population who completed the trainer?s training at that time consisted of 154 TOG volunteers, and all population were aimed to be reached for data collection.The study initiated with a needs analysis study to explore what elements were needed to be evaluated in the survey with regard to TOG?s administrative group. Next, based on those findings, literature review on civic engagement and the indicators adapted by the Center for Information and Research on Civic Learning and Engagement (CIRCLE) a questionnaire containing both open-ended and close-ended items was developed to measure participants? civic behaviors. The data were collected through an online survey tool, Survey Monkey, an accessable number of population (N=56) was reached and a return rate of 43.4 percent was enhanced.The results revealed that participants of trainer?s training of TOG?s Democracy and Human Rights Project could be regarded as active citizens who engage in civil society, participate in political actions, pay attention to current events and follow the news regularly. In addition, findings showed that there was a decrease in the frequencies in terms of participation in the civil society in time. Lastly, implications for further research on participants? civic participation from non-formal education perspectives are highlighted.