British policy and the development of Palestinian nationalism, 1917-1948
İngiltere politikaları ve Filistin milliyetçiliğinin gelişimi, 1917-1948
- Tez No: 300608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, Filistin Milliyetçiliğinin oluşum ve gelişim süreçlerini analiz etmektedir. Müslüman Filistin halkını yöneten, bölgenin ileri gelen ailelerinin Filistin milliyetçiliğinin gelişmesinde üstlendikleri rol detaylı bir biçimde tartışılacaktır. Filistin milliyetçiliğinin özgün bir ideoloji mi yoksa Yahudi göç ve yerleşim hareketlerine, aynı zamanda İngiliz Manda yönetimine rekabet amaçlı oluşan karşı bir milliyetçilik olup olmadığını inceleyecektir. Ayrıca, İngiliz yönetiminin iki toplum arasındaki dengeyi sağlayabilmek için uyguladığı politikalar da analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the emergence and development process of Palestinian nationalism. The role of the notable families within the development of Palestinian nationalism that led Palestinian Arab society during the British Mandate will be discussed in detail. The thesis is going to examine whether Palestinian nationalism is a genuine ideology or it is developed as a counter nationalism against both Jewish immigration and settlements activities and British Mandate. It will also be analyzed Mandate policies which were applied in order to provide balance between both of the nations.