Relations between Armenia and Russia in the 2000s: From strategic partnership to pragmatic cooperation
2000?li yıllarda Ermenistan ve Rusya arasındaki ilişkiler: Stratejik ortaklıktan pragmatik işbirliğine
- Tez No: 300609
- Danışmanlar: DOÇ. OKTAY F. TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, 2000'li yıllarda Ermenistan ve Rusya arasındaki ilişkilerin doğasını analiz etmeyi amaçlamaktadır. İki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklık olarak tanımlanabileceği şeklindeki hakim görüşün aksine bu tez söz konusu ilişkilerin pragmatik işbirliği olarak nitelendirilebileceğini savunmaktadır. Gerçekten, 1990'lı yıllarda her alanda yakın ilişkilere sahip olan ve birbirlerinin çıkarlarına zarar verebilecek politikalar takip etmekten kaçınan iki ülke, 2000'li yıllarda güvenlik alanındaki yakın işbirliklerini devam ettirirken diplomatik ve ekonomik alanlarda kendi ulusal menfaatlerine öncelik vermişlerdir. 2000'li yıllarda Rusya, zengin petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip Azerbaycan ile ilişkilerini geliştirerek pragmatik bir dış politika takip etmeye başlamıştır. Aynı şekilde Ermenistan da aynı dönemde diplomatik ve güvenlik alanlarında Batılı ülkeler ve uluslararası örgütler ile işbirliğini geliştirerek dengeli bir dış politika takip etmeye başlamıştır. Ayrıca Ermenistan, Rusya'ya olan enerji bağımlılığını azaltmak için İran ile enerji işbirliğini de derinleştirmiştir. Sonuç olarak, her iki ülke de güvenlik alanındaki yakın işbirliklerini sürdürürken, kendi ulusal menfaatlerini en üst seviyeye çıkarmak için diplomatik ve ekonomik alanlarda pragmatik politikalar takip etmeye başlamışlardır. Bu nedenle, iki ülke arasındaki ilişkiler stratejik ortaklıktan ziyade pragmatik bir karakter almaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to analyze the nature of relations between Armenia and Russia in the 2000s. Contrary to the dominant view that relations between these two countries could be labeled as strategic partnership, this thesis argues that these relations could be characterized as pragmatic cooperation. In fact, both countries having close relations in all fields and refraining from pursuing policies that might harm the other?s interests in the 1990s, gave priority to their own national interests in the diplomatic and economic fields in the 2000s, while maintaining close cooperation in the security field. In the 2000s, Russia started to pursue a pragmatic foreign policy by improving its relations with Azerbaijan that has rich oil and natural gas reserves. Likewise, Armenia has also started to pursue a balanced foreign policy by enhancing its cooperation with the Western countries and international organizations in diplomatic and security fields in the same period. Moreover, Armenia also deepened its cooperation with Iran in the energy sector to decrease its energy dependence on Russia. Consequently, both Armenia and Russia have started to pursue pragmatic policies in diplomatic and economic fields to maximize their own national interests while maintaining close cooperation in security field. Therefore, bilateral relations between these two countries started to take more pragmatic character than a strategic partnership.