Meme karsinomlarında östrojen reseptör düzeylerinin prognostik önemi
- Tez No: 30061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN OKTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Hormon reseptör seviyeleri, meme karsinomlarının endokrin tedavisine karşı alınacak klinik cevabın belirlenmesinde önemli bir indikatördür. Steroid reseptörler tedavinin yanı sıra nüksün takibi açısından da önem taşımaktadır. Steroid reseptörleri biyokimyasal ve immünohistokimyasal yöntemler ile tesbit edilebilir. Zaman içerisinde immünohistokimyasal yöntemler belirgin bir gelişme göstermiştir. ÖR'lerini tesbit etmek için kullandığımız avidin-biotin, alkalen fosfataz yöntemi, immünohistokimyasal yöntemler arasında en hassas olanıdır. Bu çalışmada 35 meme karsinomu vakasında ÖR düzeyleri araştırıldı. 35 vakanın 22'si (% 62.86) ÖR (+), 13'ü (% 37.14) ise ÖR (-) olarak saptandı. 30 invaziv duktal karsı no m vakasının 20'si (% 66.66) ve 3 invaziv lobüler karsinom vakasının 2'si (% 66.66) ÖR (+) olarak tesbit edildi. 1 kolloid karsinom vakasında ÖR (+), 1 medüller karsinom vakasında ise ÖR (-) olarak belirlendi. 51 yaşın üstündeki vakalarda, 51 yaşın altındaki vakalara göre daha yüksek oranda ve yoğunlukta ÖR (+)'liği bulundu. Kötü diferansiye vakalarda ve belirgin lenfo-plazmositer infiltrasyon gösteren tümörlerde ÖR (-)'liği daha yüksek, ÖR yoğunluğu ise daha düşük olarak saptandı. Nekroz gösteren vakalarda ÖR (-)'liği nekroz göstermeyen vakalara göre daha yüksek orandaydı. ÖR (+)'liği ve metastatik aksiller lenf bezi sayısı arasında anlamlı bir ilişki yoktu. Anahtar Kelimeler : Östrojen reseptörü, Meme karsinomu 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY The levels of hormon receptors are important indicators for managing the endocrine treatment of mammary carcinomas. The steroid receptors are also important to follow up the recurrence. Steroid receptors can be analysed by both biochemical and immunohistochemical methods. The immunohistochemical methods progressed rapidly. The method of avidin-biotin, alkaline phosphatase being used for detecting of estrogen receptor is the most sensible one. Estrogen receptor (ER) levels were evoluated in 35 mammary carcinoma cases. ER's were (+) in 22 (62.86 %), an ER's were (-) in 13 (37.14 %) of 35 cases. ER were (+) in 20 (66.66 %) of 30 invasive ductal carcinoma cases, and in 2 (66.66 %) of 3 invasive lobuler carcinoma cases ER was (+) in one colloid carcinoma case and ER was (-) in one medullary carcinoma case. The positivity was higher in >51 years old patients than