Turkey and Turkish/Muslim minorities in Greece and Bulgaria (1923-1938)
Türkiye ve Yunanistan ve Bulgaristan'daki Türk/Müslüman azınlıkları (1923-1938)
  1. Tez No: 300611
  2. Yazar: GÖZDE EMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BOYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez, Türkiye'nin kendi topraksal bütünlüğü ve rejiminin istikrarına yönelik Yunan ve Bulgar emelleri ve politikaları hakkındaki şüphelerine dayanan güvensizlik algısının, erken Cumhuriyet döneminde bu iki devlette yaşayan Türk/Müslüman azınlıklara bakışını nasıl şekillendirdiğini inceledi. Zengin arşiv kaynaklarını ve dönemin gazetelerini kullanarak, 1923 ve 1938 yılları arasındaki süreçte, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu fiziksel ve ideolojik kaygılarının, bu azınlıklara karşı tutumunda ne ölçüde rol oynadığını sorguladı. Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan'ın bu azınlıklara karşı kötü muamelesini, bu devletlerin yeni Türk devleti hakkındaki düşmanca emellerinin bir parçası olarak algıladı. Sonuç olarak, bu tezin öne sürdüğü şey şudur ki, Türkiye, bu iki devletteki Türk/Müslüman azınlıklara uygulanan baskıya, yalnızca insani kaygılarla değil, aynı zamanda bu dönemde Yunanistan ve Bulgaristan'da azınlık meselelerine ilişkin Türkiye'nin müdahaleci yaklaşımını belirleyen önemli bir unsur olmuş olan kendi güvenlik kaygısına göre de tepki vermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined how Turkish perception of insecurity, which was based on its suspicions about Greek and Bulgarian intentions and politics towards its territorial integrity and stability of its regime, shaped its view of Turkish/Muslim minorities living in these two states in the early Republican period. Using a wealth of archival material and newspapers, it questioned to what extent these physical and ideological concerns of the Turkish Republic played a role in its approach to these minorities in the period between 1923 and 1938. Turkey perceived the Greek and Bulgarian maltreatment of these minorities as a part of these states? hostile intentions regarding the new Turkish state. Thus, what this thesis argued is that Turkey responded to pressure on Turkish/Muslim minorities in these two states not only because of humanitarian concerns but according to its security concern, which became an important factor to determine Turkish interventionist approach to the minority issues in Greece and Bulgaria in this period.