A comparison of the nation-building practices of Uzbekistan and Turkey
Özbekistan ve Türkiye'nin ulus yaratma süreçlerinin bir karşılaştırması
- Tez No: 300612
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BÖLÜKBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu tez Sovyet sonrası Özbekistan ile Osmanlı sonrası Türkiye'nin ulus yaratma süreçlerini karşılaştırmaktadır. Her iki örnekte de evrensel ideolojiler ile dini ve kalıtsal kurallara dayanan meşruiyet ilkesi milli bir meşruiyet temeli ile değiştirilmiştir. Bu bağlamda ulus yaratma politikaları herşeyden önce meşruiyeti yeniden sağlama amacına hizmet etmiştir. Tez ulus yaratma sürecini üç boyutuyla, ideoloji, tarih ve dil boyutlarıyla ele almaktadır. Tezin ana savı söz konusu ulus yaratma politikalarının seçkinlerin yeni bir meşruiyet temeli oluşturmalarının aracı olduğudur. Bu meyanda Özbekistan ve Türkiye meşruiyet ve ulus yaratma ilişkisinin analizi için çok uygun iki ülke olarak sivrilmektedir. Ulus yaratma 1920lerde ve ardından 1991 sonrası Özbekistan ile cumhuriyetin ilanını izleyen onbeş yılda Türkiye'de herşeyden önce yönetici elitlerin siyasi ihtiyaçlarına göre şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation compares nation-building practices of post-Soviet Uzbekistan and post-Ottoman Turkey. In both cases the legitimacy principle of collapsed imperial polities which was largely based on universal ideologies or on the dynastic and religious principles, had to be replaced by the nationality principle. The politics of nation-building thus served first and foremost to reinstitute the legitimacy. The dissertation analyzes three aspects of nation-building; ideology, history and language. The general argument in the dissertation is that the policies of nation-building are among the ingredients of constructing a novel legitimation base for the elites. For this purpose Uzbekistan and Turkey constituted perfect cases to analyze the nation-building practices such as rewriting histories, creating and molding languages, religious policies in order to clarify the relationship between the nation-building and the construction of an overall legitimation principle. Secondly Uzbekistan in 1920s and 1920s and then after 1991, Turkey in the first fifteen years after the declaration of the republic used nation-building policies primarily to satisfy the political needs of the ruling elites.