Non-native EFL teachers' foreign language listening and speaking anxiety and their perceived competencies in teaching these skills
İngilizce öğretmenlerinin yabancı dil dinleme ve konuşma kaygı seviyesi ve bu becerileri öğretme yeterlilikleri
- Tez No: 300617
- Danışmanlar: DR. DENİZ ŞALLI ÇOPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Öncelikle bu çalışmada Türkiye'de bulunan iki devlet ve iki özel üniversitenin hazırlık okullarında çalışan İngilizce okutmanlarının yabancı dil dinleme ve konuşma kaygı seviyesi incelenmiştir. Daha sonra, bu okutmanların yabancı dil öğrenme deneyimlerinin, İngilizce konuşulan yabancı bir ülkede yaşamalarının, öğretmenlik deneyimlerinin ve çalıştıkları kurumun kaygı seviyelerine etkisi olup olmadığı araştırılmıştır.Buna ek olarak, okutmanların yabancı dil dinleme ve konuşma becerilerini öğretme yeterlilikleri belirlenmiştir. Ayrıca, bu okutmanların mezun oldukları bölümün, yüksek lisans çalışmalarının, hizmet içi eğitim programlarına katılımlarının, öğretmenlik deneyimlerinin ve çalıştıkları kurumun bu becerileri öğretme yeterliliklerine etkisi araştırılmıştır.Son olarak okutmanların derslerde müfredat kapsamında yabancı dil dinleme ve konuşma becerilerini ne kadar sıklıkla öğrettikleri belirlenip, daha sonra bunun okutmanların bu becerileri öğretme yeterliliklerine etkisi olup olmadığı incelenmiştir.Bu nedenle hem nesnel hem de nitel veriler anket ve mülakat yolu ile toplanmış ve birbirini tamamlayacak şekilde bu çalışmada kullanılmıştır. Toplam 150 İngilizce okutmanı çalışmanın anket kısmına ve katılımcı üniversitelerden dokuz okutman da mülakata katılmıştır.Araştırma sonuçları ortaya koymuştur ki: bu çalışmaya katılan okutmanlar genel olarak orta seviye de yabancı dil dinleme ve konuşma kaygısı duymaktadırlar. Buna ek olarak okutmanların yabancı dil öğrenme deneyimlerinin, İngilizce konuşulan yabancı bir ülkede belli bir süre yaşamalarının ve öğretmenlik deneyimlerinin yabancı dil dinleme ve konuşma kaygı seviyesini önemli derecede etkilediği bulunmuştur. Bunun dışında okutmanların bir çoğunun yabancı dil dinleme ve konuşma becerilerini öğretme açısından kendini yeterli hissettiği ve hizmet içi eğitim programlarına, yüksek lisans çalışmalarına katılmalarının ve öğretmenlik deneyimlerinin bu becerilerine önemli katkısı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca okutmanların yabancı dil kaygı seviyeleri ile yabancı dil dinleme ve konuşma becerilerini öğretme yeterlilikleri arasında orta seviyede negatif bir ilişki bulunmuştur. Son olarak, öğretmenlerin çalıştıkları kurumun müfredatı kapsamında derslerde yabancı dil dinleme ve konuşma becerilerini öğretme sıklığı ile bu becerileri öğretme yeterlilikleri arasında pozitif bir ilişki keşfedilmiştir. Bu bağlamda sonuçlar okutmanların çalıştığı kurumun ve müfredatının yabancı dil dinleme ve konuşma becerilerini öğretme yeterlilikleri üzerindeki etkisini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Firstly, in this study, foreign language listening and speaking anxiety levels of the non-native EFL instructors working at preparatory schools of two state and two private universities in Turkey were discovered. Next, if their L2 learning contexts, English-speaking country experience, the length of their teaching experience and the institution they work at affect their listening and speaking anxiety levels was scrutinized.Secondly, these EFL instructors? perceived competencies in teaching listening and speaking skills were identified. In addition, the effect of different variables on their perceived competency levels such as their undergraduate departments, their participation in graduate studies and in-service teacher training programs, the length of their teaching experience and also the institutions where they work was analyzed. Besides, the relationship between the listening and speaking anxiety levels of these instructors, and their self-reported competency levels in teaching these skills was explored.Finally, this study identified the EFL instructors? frequency of addressing listening and speaking skills in listening and speaking tasks in the lessons according to the curriculum of the institution where they work in order to discover its relationship with the instructors? perceived competency levels in teaching these skills.Both quantitative and qualitative data were collected through a questionnaire and semi-structured interviews, both of which were used in a complementary fashion in this study. In addition, a total of 150 non-native EFL instructors participated in the questionnaire phase of the study and nine instructors from the participant universities were interviewed.The findings of this study indicated that the participant instructors experience moderate level of foreign language listening and speaking anxiety. Moreover, these instructors? L2 learning contexts, English-speaking country experience and their length of teaching experience significantly influence their foreign language listening and speaking anxiety levels. Furthermore, the instructors perceive themselves as competent in terms of teaching listening and speaking skills and their participation in in-service teacher training programs, graduate studies and their length of teaching experience were found to be the contributors of their competence. In addition, a moderate level of negative relationship between foreign language anxiety levels of the instructors, and their self-reported competencies in teaching listening and speaking skills was identified. Finally, a positive relationship was explored between the frequency of the instructors? addressing listening and speaking skills in the classroom considering the curriculum of their institutions and their perceived competency levels in teaching these skills. In this sense, the results demonstrated the effect of the institution and the curriculum on the instructors? perceived competency levels in terms of teaching listening and speaking skills.