Investigating pre-service science teachers' informal reasoning, epistemological beliefs and metacognitive awareness regarding socioscientific issues: A case for nuclear power plant construction
Fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyobilimsel konulara ilişkin kritik düşünme yeteneklerinin, epistemolojik inançlarının, ve üstbilişsel farkındalıklarının incelenmesi: Nükleer enerji santralleri örneği
  1. Tez No: 300616
  2. Yazar: NİLAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyobilimsel konulara ilişkin kritik düşünme yetenekleri, epistemolojik inançları ve üstbiliş farkındalıkları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya 2010-2011 güz ve bahar dönemlerinde 674 fen bilgisi öğretmen adayı gönüllü olarak katılmışlardır. Veri toplama aracı olarak Schommer'in Epistemolojik İnançlar Anketi, Üstbilişsel Farkındalık Anketi, ve nükleer enerji konusunda kritik düşünme yeteneklerini ölçen ve açık uçlu sorulardan oluşan bir anket kullanılmıştır.Çalışmanın amaçları doğrultusunda, çok yönlü varyans analizleri, korelasyon analizi, ve çoklu regrasyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına gore, öğretmen adaylarının epistemolojik inançları sezgisel karar veren ve kanıta dayalı karar veren gruplar arasında bir değişiklik göstermemiştir. Ayrıca, korelasyon analizlerine göre, öğretmen adaylarının geliştirdikleri toplam argüman sayısyla epistemolojik inançlar anketinin alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bunun yanı sıra epistemolojik inançlar anketinin alt boyutu olan bilginin kesinliğine inanma ile öğretmen adaylarının karşı argüman geliştirmeleri arasında anlamlı ve negatif bir ilişki bulunmuştur. Öğretmen adaylarınn üstbilişsel farkındalıkları sezgisel karar veren grup ile kanıta dayalı karar veren grup arasında anlamlı bir fark göstermemiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının üstbilişsel farkındalıklarıyla sosyobilimsel konular hakkındaki kritik düşünme yetenekleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çoklu regrasyon analizlerine gore ise, bilgi yönetme stratejisi alt boyutu öğretmen adaylarının karşı fikri çürütmek için geliştirdikleri argümanları tahmin etmedeki en önemli alt boyuttur. Öğretmen adaylarının karşı argüman geliştirmelerini tahmin etmedeki en önemli alt boyut bildirimsel bilgi, ikinci alt boyut ise bilimsel bilginin kesinliğine inanmadır. Son olarak, öğretmen adaylarının değişik yönlerden kritik düşünmelerini tahmin etmedeki en önemli alt boyut bildirimsel bilgidir.
Özet (Çeviri)
The aims of the present study were to investigate the relationship among pre-service science teachers? informal reasoning regarding nuclear power plant construction, epistemological beliefs and metacognitive awareness. Throughout 2010-2011 fall and spring semesters, a total of 674 pre-service science teachers participated in the study. Data were collected through Schommer?s Epistemological Questionnaire, Metacognitive Awareness Inventory, and Open-ended Questionnaire Assessing Informal Reasoning regarding Nuclear Power Usage. MANOVA, correlational analysis, and stepwise multiple regression analyses were conducted. The analyses revealed that the differences between pre-service science teachers? epistemological beliefs within the two decision making groups were not statistically significant. Besides, results of the bivariate correlation revealed that there were statistically significant correlation between pre-service science teachers? total argument construction and all the dimensions of SEQ except omniscient authority. Also, there was a significant correlation between pre-service science teachers? certain knowledge dimension of SEQ and their counterargument construction. Moreover, the differences between pre-service science teachers? metacognitive awareness within the two decision making groups were not statistically significant. Results of the bivariate correlation revealed that there was a significant correlation between pre-service science teachers? metacognitive awareness and informal reasoning outcomes. Finally, stepwise multiple regression analyses revealed that pre-service science teachers? information management strategy was the only significant predictor for their rebuttal construction. Declarative knowledge was the best predictor of pre-service science teachers? counterargument construction while the second best predictor was certain knowledge for their counterargument construction. Finally declarative knowledge was the only significant predictor for the amount of pre-service science teachers? reasoning modes.