Mobbing with a gender perspective: How women perceive, experience and are affected from it?
Cinsiyet perspektifi ile psikolojik şiddet (mobbing): Kadınların algısı, deneyimi ve nasıl etkilendikleri?
- Tez No: 300621
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu c?alışma psikoloijk şiddet (mobbing) olgusunu toplumsal cinsiyet bakış ac?ısı ile inceleme amacıyla gerc?ekleştirilmiştir. C?alı$manın c?ıkış noktası, mobbing konusunda gu?nu?mu?ze kadar yapılan c?alışmaların bu?yu?k bir kısmının toplumsal cinsiyete duyarsız bir yakla$ım ic?ermeleri ve toplumsal cinsiyet ile psikolojik şiddet arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı%ını o?ne su?rmeleridir. Bu konuda yakın zamanda yapılan feminist c?alışmalar, feminist teori, erkeklik teorisi ve cinsiyete dayalı o?rgu?tleşme teorilerinin psikolojik şiddet ve toplumsal cinsiyet ili$kisini ac?ıklamakta olduğunu ileri su?rmektedir. Bu c?alışma, so?z konusu teorilerin o?nerdiği ac?ıklamalar ışığında, kadınların psikolojik şiddet (mobbing) ile ilgili algısını, deneyimlerini ve psikolojik şiddetten (mobbing) nasıl etkilendiklerini araştırmayı hedeflemiştir. Bu kapsamda, onbir tanesi kamu sekto?ru?nden, dokuzu o?zel sekto?rden olmak u?zere, 20 kadın c?alışanla derinlemesine mu?lakat yo?ntemi kullanılarak go?ru?$me yapılmı$tır. Ara$tırma sonucunda ma%duriyetin nedenlerinden yola c?ıkılarak psikolojik şiddet (mobbing) u?c? tipe ayrılmıştır. Bunlar ?siyasi mobbing?, ?kişisel mobbing? ve ?o?rgu?tsel mobbing?dir. Ayrıca c?alışmada, 20 kadının uğradığı psikolojik şiddet (mobbing) davranışları belirlenmiştir. Araştırmaların bulgularına go?re, kadınlar yaşadıkları psikolojik şiddet (mobbing) sonucu c?alıştıkları sekto?re go?re, tayin isteme veya emeklilik talep etme yolu ile iş yerinden uzaklaşmakta veya iş hayatından c?ıkmaktadırlar. C?alışma bulgularına go?re, psikolojik şiddetin (mobbing) bireylerin ruhsal ve fiziksel sağlığı u?zerinde ciddi olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu bulgulara go?re, toplumsal cinsiyet her ne kadar psikolojik şiddete hedef sec?ilmede etken olarak go?ru?lmese de; iş yerinde yaşanan psikolojik şiddet (mobbing) su?recinde ve sonrasında, iş hayatındaki ve o?zel hayattaki sosyal ilişkilerde psikolojik şiddetin kadınların u?zerindeki olumsuz etkilerini gu?c?lendirmektedir. Sonuc? olarak kadınların toplumsal cinsiyetlerinin, psikolojik şiddet (mobbing) deneyimlerinde etkili olduğu go?zlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the objective of exploring mobbing with a gender perspective. Studies done so far on mobbing have employed a gender-neutral approach to the phenomenon, suggesting that there was no relationship between gender and mobbing. However, recent feminist studies suggest that, feminist theory, masculinity theory and gendered organizations theory explain how mobbing is in relation with gender. This study analyzed how women perceive, experience and are affected from mobbing in light of explanations offered by these theories. In this context, in-depth interviews were carried out with nine women employees from private sector and eleven women employees from public sector, in total 20 women employees. As a result of this study, depending on the reasons of victimization, types of mobbing is divided in to three categories. They are ?political mobbing?, ?individual mobbing? and ?organizational mobbing?. The mobbing behaviors that these 20 women were exposed to were also identified. According to the findings of the study women move away from the workplace or exit from work life through transfer, retirement or resignation as a result of mobbing they have lived. Findings of the study show that mobbing has serious effects on psychical and psychological health of the individuals. Although gender was not found to be major factor for being chosen as a target, it intensifies the negative consequences for women through the mobbing process and afterwards, in work life and private life social relations. As a result of this study, it is observed that gender significantly influences women?s mobbing experiences.