Tracing domestic change in Turkey's poverty and social inclusion regime: A case in Europeanization?
Türkiye'nin yoksulluk ve sosyal içerme rejimindeki değişimi anlamak: Bir Avrupalılaşma örneği mi?
  1. Tez No: 300620
  2. Yazar: FULYA SANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERCAN, YRD. DOÇ. DR. H. TOLGA BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Avrupalılaşma son onyılda birçok çalışmanın konusu olmuştur. Avrupalılaşma ya bir tarihi süreç, Avrupalı değerlerin kültürel yayılması, kurumların adaptasyonu süreci ve son olarak politikaların uyumlaştırma süreci olarak işlenmiştir. Avrupalılaşmayı politika uyumlaştırma süreci olarak tanımlayarak bu çalışma, Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde Avrupa Birliği'nin yoksulluk ve sosyal dışlanma stratejisinin Türkiye'nin yoksulluk ve sosyal dışlanma rejimi üzerindeki olası etkisinin niteliğini ve kapsamını incelemektedir. Çalışma, ulusal politikalardaki değişimin bağımlı ve AB'nin olası etkisinin bağımsız değişken olarak alındığı aşağıdan yukarıya bir araştırma tasarımını benimseyerek, AB'ye katılım sürecinin Türkiye'nin yoksulluk ve sosyal dışlanma politikalarındaki değişim sürecine bir etkisi olup olmadığını, eğer varsa bu etkinin derecesi, niteliği ve yönünü araştırmaktadır. Çalışma, yoksulluk ve sosyal dışlanma politikalarında politika hedefleri, ilkeleri, usulleri ve araçları açılarından incelendiğinde her bir bileşende değişen derecelerde olmak üzere son on yılda bir değişimin olduğu ancak bu AB'nin bu değişime etkisinin öğrenme süreçleri ile sınırlı olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Europeanization has been the subject of various studies in the last decades. It has been operationalized as a historical process, as a cultural diffusion of European values, as a process of institutional adaptation of institutions and lastly as the adaptation of policies. Taking the last approach, this thesis aims to examine the nature and the extent of the impact of the European Union?s poverty and social exclusion strategy on Turkish poverty and social exclusion regime in the EU accession process. It takes up a bottom-up research design by employing the domestic change as the dependent and the possible impact of the EU as the independent variable and questions whether and to what extent the EU accession process has an impact on the degree, nature and direction of domestic change in the field of poverty and social exclusion in Turkey in the last decade. It concludes that there has been a change in poverty and social exclusion policies in the last decade to varying degrees with respect to objectives, principles, procedures and instruments; however, the impact of the EU has been limited to policy learning.