The role of sais in promoting sustainable development: Environmental auditing
Yüksek denetim kurumlarının sürdürülebilir kalkınmadaki rolü: Çevre denetimi
  1. Tez No: 300622
  2. Yazar: BERNA ERKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, çevresel performansın temel etmenlerinin ve özellikle Yüksek Denetim Kurumları (YDK) tarafından yürütülen çevre denetimlerinin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkilerinin belirlenmesi için En Küçük Kareler (EKK) Yöntemi kullanılarak yapılan kesitler-arası veri analizine dayanır. Çalışma boyunca bağımlı değişken olarak Çevresel Performans Endeksini temel alan iki genel model kullanılmış ve açıklayıcı değişkenlerin bireysel ve etkileşimli etkilerini gözlemlemek amacıyla farklı gelir grupları için çeşitli alt modeller oluşturulmuştur. İlk model; EPI puanlarının gelir, nüfus, okur-yazarlık oranı ve yolsuzluk algılama endeksi ya da devletin etkinliği gibi kurumsal yapının gücüne yönelik göstergeler üzerine ilişkilendirildiği 150 ülke içermektedir. Daha sonra 52 ülkeyi kapsayan ikinci modele, yeni bir açıklayıcı değişken olarak çevre denetim raporlarının sayısı eklenmiştir. Ayrıca yüksek ilişkili değişkenlere Temel Bileşenler Analizi (TBA) uygulanmış ve modeller yeniden değerlendirilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki; iyi işleyen bir çevre yönetim sisteminin ve bunun çevresel performans üzerindeki olumlu etkileri ancak şeffaf ve hesap verebilir güçlü kurumsal yapıların ve ilgili düzenlemelerin sıkı bir şekilde uygulanmasıyla elde edilebilir. Özellikle Yüksek Denetim Kurumları tarafından hazırlanan çevre denetim raporlarının gelişmekte olan ülkelerin çevresel yönetim sistemlerinin iyileştirilmesindeki önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on cross-sectional data analyses by using Ordinary Least Squares (OLS) Method in order to determine the main drivers of the environmental performance and specifically the effects of environmental audits conducted by Supreme Audit Institutions (SAIs) on sustainable development. Two general models are employed throughout the study that have the Environmental Performance Index (EPI) as dependent variable and various sub-models for different income groups are produced to observe the individual and interactive effects of explanatory variables.First model includes 150 countries regressing their EPI scores on income, population, literacy rate and indicators of the strength of institutional structure such as corruption perceptions index or government effectiveness score. Then, second model which comprises 52 countries introduces the number of environmental audit reports as a new explanatory variable. Principal Component Analysis (PCA) is also applied to highly correlated variables and the models are reestimated. The results indicate thatwell functioning environmental management systems and resulting positive effects on the environmental performance can only be attained through strengthened governmental institutions with high transparency and accountability as well as rigid implementation of the related regulations. More specifically, environmental audit reports generated by SAIs are of vital importance for especially improving the environmental management systems of the developing countries.