TV news induced fears of children based on the reports of children and their mothers
Çocukların ve annelerinin ifadelerine göre çocukların TV haberleri kaynaklı korkuları
  1. Tez No: 300624
  2. Yazar: NASİBE KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, 8-13 yaş çocuklarının TV haber içerikleri karşısında duydukları korkuların incelenmesi amaçlanmaktadır. Amaca ulaşmak için; a) çocukların ve annelerinin, çocukların TV haberlerinden kaynaklı korkuları hakkında verdikleri cevaplar arasındaki ilişki, b) 8-13 yaşlarındaki kız ve erkek çocukların TV haberlerinden kaynaklı korkularının doğası, c) çocukları en çok korkutan haber içerikleri, d) haberlerin çocukları en çok korkutan unsurları ve e) izledikleri haberler karşısında çocukların gösterdikleri tepkiler incelenmiştir.Çocukların TV haberlerinden kaynaklı korkularının doğasını ve önemini incelemek için Televizyon Kaynaklı Korku Ölçeği (TKKÖ-Valkenburg, Cantor, & Peeters, 2000) Türkçe'ye çevrilmiştir. TKKÖ, 8-13 yaşlarındaki toplam 186 çocuğa (95 kız, 91 erkek) ve annelerine uygulanmıştır. Ayrıca, TV haberlerinin çocuklar için tehdit edici unsurlarını ve çocukların gösterdikleri tepkilerini sorgulayan ?anne anketi? ve demografik bilgileri sorgulayan demografik bilgiler formu da annelere uygulanmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre çocuklar ve annelerinin, çocukların TV haberlerinden kaynaklı korkularıyla ilgili verdikleri cevaplar arasında farklar bulunmuştur. Çocuklar için en korkutucu haber içerikleri; ?acı çeken çocuklar?, ?kaçırılan çocuklar?, ?fakir ülkelerde açlık çeken çocuklar?, ve ?acı çeken hayvanlar? olarak sıralanmıştır. Tüm haber içerikleriyle ilgili kız çocukların korku düzeyleri erkek çocukların korku düzeylerinden daha yüksektir.Bu çalışmanın bulgularına göre, TV haberlerinde yayınlanan, insanlara ve hayvanlara ait olan görüntü ve sesler çocuklar için en tehdit edici unsurlardır. İzledikleri TV haberleri sonrasında kız çocuklar çoğunlukla uyku problemi yaşarken; erkek çocuklar çoğunlukla kolayca sinirlenme davranışı göstermektedirler. Hem kız hem de erkek çocuklar, TV haberlerindeki olaylarla ilgili takıntılı düşünceler geliştirebilmektedirler. Bu çalışmanın, çocukların korkuları ve televizyon haberleri arasındaki ilişkiye ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to examine the fear responses of 8 to 13 years old children to content of TV-news. To reach this aim, study investigated; a) relationship between mothers? and children?s responses about children?s TV-news induced fears, b) nature of TV-news induced fears among 8-13 years old girls and boys, c) most common fearful coverages of TV-news, d) threatful parts of TV-news, and e) behaviors of children shown as reactions to TV-news.To examine the nature and severity of TV-news induced fears of children, Television Induced Fright Scale (TIFS-Valkenburg, Cantor & Peeters, 2000) was adapted into Turkish. TIFS was administered to 186 (95-girls, 91-boys), 8 to 13 year olds and their mothers. In addition, ?mother survey? examined the threatful parts of TV-news, and behavioral manifestations of children, and a demographic information form were administrated to mothers.According to findings, differences were found between children?s responses and mothers? opinions. TV-news coverages about ?children who get hurt?, ?children who are kidnapped?, ?starving children in poor countries?, and ?animals who get hurt? were found as the most fearful for children. In all coverages of TV-news, girls got higher fear scores than boys.According to results, the images, and sounds of human beings and animals were the most threatful parts of TV-news for children. As reaction to fearful TV-news, girls mostly experienced difficulty sleeping, whereas boys behaved irritably. Both girls and boys also experienced obsessive thoughts about events in TV-news. The results of the present theses are expected to shed light on understanding the relationship between fears of children and TV-news.