'Reconstructing' the Ottoman Imperial Harem of the nineteenth century: Memoirs of Leyla Saz on the Old Çırağan Palace
Ondokuzuncu yüzyıl Osmanlı Saray Haremini 'yeniden kurgulamak': Leyla Saz'ın Eski Çırağan Sarayı anıları
  1. Tez No: 300625
  2. Yazar: BELKIS HARİKA GÜNSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SEVİL ENGİNSOY EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu yüksek lisans tezi, geç 19. yüzyıl Osmanlı Saray Haremini, tanınmıs sair ve müzisyen Leyla Saz'in (1850-1936) anılarına odaklanarak arastırmayı amaçlar. Aristokrat bir aileden gelen Leyla Saz, Çırağan Sarayı'na Abdülmecid'in kızı Fatma Sultan'ın nedimesi olarak dört yasında girmis, yirmi yıldan fazla bir süre haremdeki günlük yasama yakından sahit olmustur. Leyla Hanımefendi' nin 1920 tarihli anıları,bir saray mensubu, diğer bir deyisle, içerden bir kisi tarafından yazılmıs en erken örneklerdendir. Saray haremini, hem yokolmus sosyo-kültürel bir kurum olarak özelliklerini, hem de 1841'de yapılmıs fakat 1857' de yıkılmıs Eski Çırağan Sarayı'nın mekansal bir parçası olarak mimari yapısını belgeledikleri için çok önemlidirler. Dolayısıyla, bu tez, Leyla Saz'ın anılarını, ilgili tarihsel ve kavramsal kaynak metinler esliğinde, oryantalist söylemin bir elestirisi seklinde okuyarak Eski Saray'ın ve Harem'in mimari ve kültürel yapısını yeniden kurgulamaya çalısır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the Ottoman Imperial Harem in the second half of the nineteenth century by focusing on the memoirs of Leyla Saz, a well-known poet and musician (1850-1936). Belonging to an aristocratic family, Leyla Saz was admitted to the Çırağan Palace at the age of four as Fatma Sultane?s, (daughter of Abdülmecid) maid of honour and witnessed closely the daily life in the Harem for more than twenty years. Her memoirs, dating 1920, are the earliest examples written by a court member or, in other words, by an insider. They are particularly important for documenting not only the Imperial Harem as a disappeared socio-cultural institution, but also its architectural setting as part of the Old Çırağan Palace, built in 1841 but demolished in 1857. Accordingly, this thesis seeks to reconstruct the Old Palace and its Harem architecturally and culturally by reading these memoirs in parallel to the related historical and theoretical literature. In so doing, it discusses whether the memoirs perpetuate or challenge the orientalist discourses.