An evaluation of the reform process in the Turkish prison system: Role of the international and European norms and prisoners' complaints
Türk cezaevi sistemindeki reform sürecinin bir değerlendirmesi: Uluslararası normlar, Avrupa normları ve mahkumların şikayetlerinin rolü
- Tez No: 300626
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez Türk Hapishane Sistemi'ndeki reformları, Avrupa Birliği üyeliği ve uluslararası standartların ışığında incelemektedir. Standartlar ve Türkiye'nin bu standartların gereklerine uyma çabaları tarihsel bir süreçte ele alınmıştır. Bu tezde, süreç, değişimin sebepleri ve öncüleri değerlendirilmiştir. Sürecin yukarıdan aşağıya doğru mu, yoksa aşağıdan yukarıya doğru mu şekillendiğini anlamak için Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği'nin eleştirileri ile mahkumların Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na gönderdiği dilekçeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the reforms in Turkish Prison System in the light of the international standards and accession to the European Union. The standards and Turkey?s efforts to comply with the requirements of those standards are handled in historical order. The process, reasons and initiators of the change are evaluated in the thesis. In order to understand if the process is shaped by a top down or a bottom up effect, criticisms of the Council of Europe and the European Union, and petitions of the prisoners sent to Human Rights Investigation Committee of the Turkish Grand National Assembly are examined.