European Union-Russian Federation energy trade relationship: A partial regime formation process (1991-2008)
Avrupa Birliği-Rusya Federasyonu enerji ticareti ilişkisi: Kısmi rejim oluşumu süreci (1991-2008)
- Tez No: 300629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KİBAROĞLU, PROF. DR. VOLKAN Ş. EDİGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Küresel enerji ticareti uluslararası ilişkilerin en önemli konuların birisidir. Bu tez Avrupa Birliği (AB)-Rusya Federasyonu (RF) enerji ticareti ilişkisini (1991-2008) uluslararası rejim teorisi perspektifi içinde analiz etmektedir. Tezin ana hipotezi AB-RF enerji ticareti ilişkisinin Enerji Şartı Antlaşması (EŞA), Ortaklık ve İşbirliği Antlaşması (OİA) ve Enerji Diyaloğu bütününe dayanan kısmi bir uluslararası rejim örneği olduğudur. Bu hipotez bağımsız değişkenler (AB'nin enerji politikasının uluslarüstülüğe doğru dönüşümü; AB'nin enerji politikasının ve dış politikasının birbirine yaklaşması; RF'n in enerji politikasının pragmatic devletçiliğe doğru dönüşümü; RF'nin enerji politikasının ve dış politikasının birbirine yaklaşması), ara değişken (doğal gaz ve petrol ticaretinde AB-RF enerji karşılıklı bağımlılığı) ve bağımlı değişken (AB ve RF arasında enerji ticaretinde uluslararası rejim oluşumu) üzerine inşa edilmiştir. Ayrıca dört tamamlayıcı hipotez mevcuttur: AB'nin enerji politikası uluslarüstülüğe doğru dönüşmüştür (hipotez 2); AB'nin enerji politikası ve dış politikası fiilen ve resmen birbirine yaklaşmıştır (hipotez 3); RF'nin enerji politikası pragmatic devletçiliğe doğru dönüşmüştür (hipotez 4); RF'nin enerji politikası ve dış politikası fiilen ve resmen birbirine yaklaşmıştır (hipotez 5). Bu tezin ilgili literatüre orijinal katkısı rejim teorisini AB-RF ilişkisine detaylı bir şekilde uygulaması ve bu ilişkinin kısmi bir rejim oluşumu örneği olduğunu tespit etmesidir.
Özet (Çeviri)
Global energy trade is one of the most important topics of international relations. This thesis analyzes the European Union (EU)-Russian Federation (RF) energy trade relationship (1991-2008) within an international regime theory perspective. Main hypothesis of the dissertation is that the EU-RF energy trade relationship is an example of partial international regime based on the totality of the Energy Charter Treaty (ECT), Partnership and Cooperation Treaty (PCA) and the Energy Dialogue. This hypothesis is built on the independent variables (the transformation of the EU?s energy policy towards supranationalism; convergence of the energy policy and the foreign policy of the EU; the transformation of the RF?s energy policy towards pragmatic statism; convergence of the energy policy and the foreign policy of the RF), intervening variable (EU-RF energy interdependence in natural gas and oil trade) and the dependent variable (international regime formation between the EU and the RF in energy trade). There are also four complementary hypotheses: EU?s energy policy has transformed towards supranationalism (hypothesis 2); energy policy and foreign policy of the EU have practically and officially approached towards each other (hypothesis 3); RF?s energy policy has transformed towards pragmatic statism (hypothesis 4); energy policy and foreign policy of the RF have practically and officially approached towards each other (hypothesis 5). Original contribution of this dissertation to the relevant literature is its detailed application of the regime theory to the EU-RF relationship which finds that this relationship is a case of partial regime formation.