Assyrian transnational politics: Activism from Europe towards homeland
Süryani ulusötesi politikası: Avrupa?dan memlekete yönelik aktivizm
  1. Tez No: 300628
  2. Yazar: BURÇAK ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİNE STRASSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez Süryani diasporasının Avrupa'dan Türkiye'deki Süryanilerin azınlık haklarını iyileştirmek amacıyla gerçekleştirdiği ulusal sınırları aşan politik aktiviteleri incelemektedir. Uluslararası göç ve politika araştırmalarına ek olarak Almanya, İsveç ve Türkiye'de uzman mülakat tekniğini temel alarak, göçmenlerle ve Süryani dernek temsilcileri ile gerçekleştirdiğim mülakatlar sonunda bu çalışmada Süryanilerin neden, hangi şartlarda ulusal sınırları aşan aktiviteler gerçekleştirdiklerini ve bu aktivitelerin kendilerini tartışacağım. Bu tez Süryani ulusal sınırları aşan politik aktivitelerinin 2000 yılından sonra, Süryani toplumu Avrupa'da göç sebepleri üzerine bir anlayış geliştirdikten, bir kimlik oluşturma sürecinden geçtikten, ki bu süreç bu çalışmada ?Avrupalılaşma? olarak tanımlanmaktadır, sonra yoğunlaştığını savunur. Tez, 2008'de başlayan Mor Gabriel Davası'nı, Süryani diasporasında yol açtığı birlik ve örgütlenme açısından bir ilk olduğudan, henüz yeni oluşmakta olan Süryani ulusal sınırları aşan politik aktivizmin mihenk taşı olarak görmektedir. Bu dava ile ilgili Avrupa'da yürütülen aktivizmi dikkate alarak, bu tez son olarak Süryani ulusal sınırları aşan politik örgütlenmesinin iç dinamiklerini ve sıkıntılarını göz önüne sermeye çalışır ve gelecekte Süryani diasporası, köken ülke ve göç edilen ülke dinamiklerinin eleştirel incelenmesi çağrısında bulunur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transnational political practices Assyrian diaspora undertakes in Europe to generate a positive change in the minority rights of Assyrians in Turkey. Based on inductive reading of existing literature on transnational migration and transnational politics and my own research I conducted in the form of expert interviews in Germany, Sweden and in Turkey with transmigrants and the representatives of Assyrian organisations I discuss the reasons, the contexts and the actual transnational political practices Assyrians undertake in Europe. The thesis argues that Assyrian transnational political practices intensified 2000 onwards after Assyrian community have developed a self representation of their emigration experience and have been through an identity building process in Europe which is referred to as ?Europeanization? in this study. The thesis considers Mor Gabriel Case, which started to be seen in 2008 in Turkey, awakening a milestone in the fresh history of transnational political activism of this community; since the solidarity and transnational political networking towards this case are unprecedented in the Assyrian diaspora?s half century of history in Europe. By focusing on the activities carried out with regards to this case, the study lastly attempts to reveal the inner tensions vested within the transnational political network and argues for further critical examination of the complex relations among Assyrian diaspora, the place of origin and the receiving countries.