The 'Tulip Revolution' and the role of informal dynamics in Kyrgyz politics
'Lale Devrimi' ve Kırgız siyasetinde enformel dinamiklerin rolü
- Tez No: 300630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu çalışma, Kırgız siyasetinin temel parametrelerini, belirleyici dinamiklerini ortaya çıkarmak üzere, post-Sovyet Kırgızistan'ın sosyo-politik bağlamını incelemesinin yanında, `Lale Devrimi' olarak adlandırılan olayları analiz etmiştir. Kırgızistan'da süregelen istikrarsızlığın ardında yatan dinamiklerin neler olduğunu anlamak üzere, `Lale Devrimi'nin zeminini hazırlayan genel ve özel koşullar, olayların gelişimi, dinamikleri ve açılımlarını incelemiştir. Kırgızistan'da süregelen istikrarsızlığa dair pek çok faktör ileri sürülebilecek olsa da, bu çalışma, enformel dinamiklerin Kırgız siyasetini şekillendirmekte oynadığı belirleyici roldeki sürekliliğe dikkat çekmiştir. Enformel dinamiklerin zeminleri, Kırgızistan'ın tarihsel bağlamında gizlidir ve bu dinamikler, Kırgızistan'ın geçiş süreci çerçevesinde güçlenmiştir; `Lale Devrimi'nde belirleyici rol oynamışlardır; belirleyici rolleri, `Lale Devrimi' sonrasında da sürmüştür. Bakiev dönemindeki pek çok gelişme yanında, bu dönemin sona ermesine sebep olan gelişmeler de bu sürekliliğe dair destekleyici kanıtlar sunmuştur. Bu çerçevede, `Lale Devrimi', bir `demokratikleşme ivmesi' sunmak yerine, ülkede süren istikrarsızlığa zemin hazırlayan enformel dinamiklerin, Kırgız siyasetini şekillendirmekte oynadıkları önemli role ivme kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to uncover the main parameters, the decisive dynamics within Kyrgyz politics not only through an examination of the socio-political context of post-Soviet Kyrgyzstan, but also through an analysis of the events that came to be known as the `Tulip Revolution?. It examines the general and immediate contexts, course of events, dynamics and implications of the `Tulip Revolution? in order to understand what kind of dynamics account for the continuing instability in Kyrgyzstan in its aftermath. Despite a variety of factors can be considered as relevant, this study argues that the continuity in the decisive role of informal dynamics in shaping Kyrgyz politics accounts for the continuing instability in Kyrgyz politics. Bases of the informal dynamics are embedded in Kyrgyzstan?s historical context and they are strengthened by its transitional context; they played decisive roles in shaping the course of events during the `Tulip Revolution? and their decisive role remained as such in its aftermath. Not only various developments in Bakiev era, but also the events that led to the end of it provide reinforcing evidence for such continuity. Hence, the `Tulip Revolution? did not bring about an `impetus for democratization?, but indicated to an `impetus for the decisive role of informal dynamics? in shaping Kyrgyz politics, which paves the way for the persistent instability in the country.