Old game in a new world: Turkey and the United States from critical perspective
Yeni dünyada eski oyun: Eleştirel bakışla Türk-Amerikan ilişkileri
  1. Tez No: 300631
  2. Yazar: AYŞE ÖMÜR ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu tezin temel amacı Türk-Amerikan ilişkilerini eleştirel bakışla analiz etmektir. Çalışmada, ABD siyaset yapıcılarının Türkiye`nin temsili üzerine söylemlerini incelemekte eleştirel jeopolitik kuramı kullanılmaktadır. Kuramsal literatür çerçevesinde bu tez jeopolitiği ideolojik bir kavram olarak ele almakta ve ABD jeopolitik söyleminin zaman içerisinde Türk-Amerikan ilişkilerini etkileme yollarını analiz etmektedir. Bu çalışma klasik jeopolitik anlayışın sınırlarını göstermek amacıyla jeopolitik kavramının 19. yy`dan itibaren tarihsel gelişimini özetlemekte ve modern ABD jeopolitik tahayyülünün biçimlendirilmesi karşısında kuramsal bir çerçeve cizmektedir. İkinci olarak çalışma Amerikan jeopolitik söyleminin ideolojik kökenlerini ve ana özelliklerini göstermektedir. Üçüncü olarak, çalışma eleştirel jeopoltik kuramını Türk-Amerikan ilişkileri örneğine Türkiye`nin tahayyül edilmiş coğrafyasının ve ittifakın ABD dış politikası ve güvenlik politikası tarafından nasıl şekillendirildiği hususunda uygulamaktadır. Soğuk Savaş, Soğuk Savaş sonrası ve 11 Eylül sonrası dönemler bu çalışmanın ayrı bölümlerinde incelenmektedir. Bu tezde ayrıca Türkiye`nin ABD jeopolitik kurgusuna uyduğu ve iki ülkenin Soğuk Savaş ve sonrası dönemlerde dünyanın farkli yerlerinde çeşitli olaylarda işbirliği yaptığı ileri sürülmektedir. Ancak bu süreçte iki müttefik ABD jeopolitik söyleminin sınırlarının çizildiği çeşitli sorunlar da yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this dissertation is to analyze Turkish-American relationship from critical perspective. In this study critical geopolitics is used to examine the US policymakers` discourses over representations of Turkey. Drawing on the theoretical literature, this dissertation took geopolitics as a deeply ideological concept and analyzed the ways in which US geopolitical discourse has shaped the Turkish-American relationship over time. The study outlined the historical evolution of the concept of the geopolitics since the end of the 19th century in order to reveal the limits of the classical geopolitical understanding, and to provide a theoretical framework against which the modern geopolitical imagination of the US has been formulated. Second, it revealed the ideological roots and the main characteristics of American geopolitical discourse. And third, the study applied critical geopolitics to the case of Turkish-American relations with respect to how the imagined geography of Turkey and the alliance have been shaped by the foreign and security policies of the US. Cold War, post-Cold War and post-September 11 periods are analyzed in separate chapters of this study. It is also argued in this dissertation that Turkey generally fits the geopolitical design of the United States and that these two countries have cooperated on numerous efforts in different parts of the world both during and after the Cold War. However, in this period thetwo allies also experienced several problems that display the limits of US geopolitical discourse.