Evolution of oil politics in Iraq from the 20th century onwards
20. yy?dan itibaren Irak petrol politikalarının evrimi
- Tez No: 300640
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA BENLİ ALTUNIŞIK, PROF. DR. VOLKAN EDİGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezin amacı Irak petrol politikalarının 20. yüzyıldan bugüne analize etmektir. Bu bağlamda, devletin politik ekonik ve sosyal meselelerdeki merkezi rolü genelde ?rantiye devlet? kavramı ile açıklanırken, bu konvansiyonel görüşün aksine, bu tez Irak devletinin tüm başarılarının ve başarısızlıklarının arkasında Irak'ın süpergüçlerle ilişkilerinde petrolün konumu ve Irak petrolünün uluslararası devlet dışıaktörler ve çok uluslu şirketler için cazibesi bulunmaktadır. İlk aşamada Britanya'nın konuşlanması sonra ise Amerika'nın Irak'ın ulusal, bölgesel ve uluslar arası ilişkilerine dâhil olması bu varsayımın sınırları dâhilinde tartışılacaktır. Petrolün, ülkenin kuruluşunda, komşularla ilişkilerde ve uluslararası sistemdeki büyük güçlerle kurulan ilişkilerde ki rolü incelenecektir. Bu çerçevede 11 Eylül sonrası, Amerika'nın Irak'ta rejim değişikliği yönünde hararetli isteği incelenerek ve 2003 Irak işgalinin arkasındaki başlıca harekete geçirici unsurun ülkenin muazzam petrol kaynakları ile ilgili olduğunu ortaya koymaktır. Benzer bir anlayışla, işgal sonrası gelişmeler petrolün geçerli olan önemli rolünü göstermek için incelenecektir. Sonuçolarak, her ne kadar değişim ve süreklilikler vuku bulmakta ve bu doğrultuda Irakdevletinin uygulamalarında ayrılıklar ve birlikler var olsa da, makul fiyata petrol akışını garanti etme meselesi Irak'a dış müdahelenin odak noktasında kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyze the Iraqi politics of oil in the period from 20 th century onwards. Within this regard, while ?rentier state? conception is generally put under consideration to understand the state?s centrality in political, economic and social spheres of oil ?producing countries, contrary to this conventional approach, this thesis argues that the key to all achievements and all failures of Iraqi state is related to the status of oil in Iraq?s engagement with the superpowers and the attractiveness of Iraqi oil for other external actors like international non-state actorsand multinational companies. In the first instance, the engagement of Britain and later on, the inclusion of the U.S to the national, regional and international affairs of Iraq are discussed within the boundaries of the aforementioned argument. The role of oil in the creation of the state, in its relations with neighbour countries and in relations conducted with the super powers of the international system is analyzed. Within this context, in the aftermath of the September 11, the U.S?s intense desires for regime change in Iraq is analyzed to reveal that the main motivation behind the invasion of Iraq in 2003 is related with the country?s vast oil resources. In the similar vein, the developments in the post- invasion period are analyzed to indicate the prevailing prominent role of oil. Eventually, this thesis states that even though changes and continuities occur in the course of time and accordingly divergences and convergences exist in the implementations of the Iraqi state, the issue of guaranteeing the flow of oil at reasonable price has remained in the focal point of the external interventions to Iraq.