Analysis of inflation dynamics in Turkey: A new Keynesian Phillips curve approach
Türkiye'de enflasyon dinamiklerinin analizi: Yeni Keynesgil Phillips eğrisi yaklaşımı
- Tez No: 300639
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ERLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tezin esas amacı Türkiye'deki enflasyon dinamiklerini teorik olarak tutarlı bir ampirik çerçevede açıklayabilmektir. Yeni Keynesgil Phillips Eğrisi enflasyon sürecini zamanlararası optimizasyona dayanan dinamik bir genel denge modeli çerçevesinde tanımlayarak güvenilir politika ve refah çözümlemesi için sağlam bir analitik bir altyapı oluşturduğu için bu analizin dayandığı temel model olarak seçilmiştir. Bu çalışmada daha önce uygulanmamış bir Yeni Keynesgil Phillips Eğrisi modeli geliştirilerek literatüre katkıda bulunulmuştur. Bu yeni modelde, ithal ve yerli ara malları içeren sabit ikame esnekliği (CES) tipi bir üretim fonksiyonu, ithal mal fiyatları için tam-olmayan döviz kuru geçişkenliği ile birleştirilerek; yeni bir Yeni Keynesgil Phillips Eğrisi formülasyonu geliştirilmiştir. Kısa dönemli enflasyon dinamikleri; bu yeni spesifikasyon çerçevesinde, modelin doğrusal-olmayan ve Türkiye'deki fiyat belirleme davranışlarını yakalayan yapısal parametreleri 1988:1 ? 2009:4 dönemi için tahmin edilerek incelenmiştir. Bulgularımız göstermektedir ki geliştirilen Yeni Keynesgil Phillips Eğrisi formülasyonu hem 1994 ve 2000-01 krizlerini hem de örtük enflasyon ve açık enflasyon hedeflemesi politikalarıyla oluşturulan günümüzdeki düşük enflasyon ortamını makul bir şekilde açıklayabilmektedir. Politika analizi olarak, 2000-01 krizlerinden sonra uygulanan, gerek örtük gerekse de açık enflasyon hedeflemesi politikalarının, Türkiye'deki enflasyon yapısını niteleyen parametreler üzerindeki etkilerini inceledik. Alt örneklem ekonometrik sonuçlar göstermiştir ki Türkiye'de uygulanan enflasyon hedeflemesi politikaları hem enflasyon ataletini düşürmede hem de enflasyonu ileriye-dönük hale getirmede başarılı olmuşlardır. Bütün bunların gelecek için öngördüğü politika önermesi ise enflasyon hedeflemesinin başarısının devam etmesi durumunda, bu uygulamanın enflasyonu az çıktı maliyetiyle önemli ölçüde düşürmek için bir fırsat olarak kullanılabilecek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to explain the inflation dynamics in Turkey within a theoretically consistent empirical framework. The New Keynesian Phillips Curve (NKPC) is chosen as the basis model for our analysis because, by describing the inflation process within an intertemporal optimizing dynamic general equilibrium model, it provides a rigorous analytical groundwork for credible welfare and policy analysis. We have contributed to the literature by developing a NKPC formulation that is novel in the literature: A constant elasticity of substitution (CES) type of production function incorporating imported and domestically produced intermediate goods was combined with incomplete exchange rate pass through to import prices. The short-run inflation dynamics were analyzed within the context of this new specification by estimating the model?s highly nonlinear structural parameters that capture the price-setting behavior in Turkey for period 1988:1 - 2009:4. Our findings suggest that this NKPC formulation can explain the 1994 and 2000-01 crises as well as the current environment of low inflation achieved with the adoption of the implicit and fully fledged inflation targeting regimes quite well. As a policy application we explored the effects of the inflation targeting framework adopted after the 2000-01 crises on the parameters characterizing the inflation process in Turkey. The subsample econometric results suggested that the inflation targeting framework applied was quite successful in decreasing inflation inertia in Turkey. Thus, should the success of the inflation targeting regime continue, this should be taken as an opportunity to reduce inflation substantially with very low output losses.