Forces of liberalism and conservatism in the nineteenth century: A comparative study on the Italian peninsula and the Ottoman Empire
19. yy'da liberal ve muhafazakar güçler: Osmanlı İmparatorluğu ve İtalyan yarımadası ve Osmanlı İmparatorluğu üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 300641
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez Osmanlı İmparatorluğu ve Italya yarımadasının 19. yy boyunca uluslararası senaryo içerisindeki konumlarını analiz etmektedir. Bu çalışma Osmanlı Imparatorluğu'nda Tanzimat ve Italya yarımadasında Risorgimento döneminden Kırım Savaşı'na kadar olan zaman dilimi içindeki gelişmeleri ve Avrupa güc dengesi için sonuçları değerlendirmektedir.Bu gelişmelere Avrupa'nın muhafazakar ve liberal devletlere bölündüğü bir dönemde yer almaktadır. Muhafazakar devletler Rusya ve Habsburg Imparatorluğu ile temsil edilirken liberal devletler Büyük Britanya ve Fransa tarafından temsil edilmektedir. Bu tez 19. Yüzyılın ilk yarısı boyunca Osmanlı İmparatorluğu ve Italya yarımadasına etkide bulunan büyük güçlerin oynadıkları role odaklanırken aynı zamanda Kırım Sava şı'nın bağ göstermesi ile uluslararası gelişmeleri de göz onünde bulundurmaktadır.Kırım Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu ve Sardunya Krallığı'nın liberal güçlerle ittifak olduğu görülmektedir. Bu seçim ilerleyen zamanın zorluklarını karşılamak için bu iki devlet tarafından yapılan iç reformları meydana getiren politik yol ile uyumlu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the position of the Ottoman Empire and the Italian penin-sula and their position in the international scenario during the 19th century.This work studies the developments in the Ottoman Empire and the Italian peninsula from the beginning of the Tanzimat (in the Ottoman Empire) and the Risorgimento (in the Italian peninsula), until the Crimean War, and eval- uates the consequences of these events for the European balance of power.These developments took place at a time when Europe was divided be- tween conservative and liberal states, the formers being represented by Russiaand the Habsburg Empire, the latters by Great Britain and France. This the- sis, while focusing on the role played by these great Powers in influencing the Ottoman Empire and the Italian peninsula during the first half of the 19th century, also considers the international developments that followed the out- break of the Crimean War.The Crimean War in fact saw the Ottoman Empire and the Kingdom of Sardinia allying themselves with the liberal forces, a choice consistent with the political path these two states were following in their internal reforms, which they were undertaking to allow them to meet the challenges of evolving times.