Restoring class power over the police: The role of the international in neoliberal police reform in Turkey
Polis üzerinde 'sınıf erkini' yeniden sağlamlaştırmak: Türkiye'deki neoliberal polis reformu sürecinde uluslararasının rolü
  1. Tez No: 300646
  2. Yazar: FUNDA HÜLAGÜ DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu tez Sovyet-sonrası dönemde tüm dünyada yirmi yıla yakın bir süredir gündemde olan polisin dönüşümü sürecinin eleştirel bir çözümlemesini sunmaktadır. Bu çözümlemenin detaylandırılması ve somut tarihsel süreç içinde yeniden düşünülmesi amacıyla da, Türkiye'de polisin dönüşüm sürecine odaklanılmaktadır. Ancak, polis üzerine siyaset bilimi temelli çalışmaların azlığı ve neoliberal polis reformu hakkında hâkim olan akademik yazının bizzat siyasa yapıcıların belirleniminde olması, tezde öncelikle, ?polis nedir?? sorusuna kuramsal bir cevap aranmasını gerekli kılmıştır. Zira, modern polisin doğasına ve ona içkin olan gerilimlere ilişkin kuramsal bir çerçeve geliştirmeden, polisin dönüşümü hakkında eleştirel bilgi üretmek mümkün olmamıştır. Bu nedenle tez, neoliberal dönemin incelenmesinden önce, 19. yüzyılda modern polisin oluşumu sürecine ilişkin sınıfsal bir kuramsal çerçeve denemesi sunmakta ve modern polisin devlet erki ile sınıf erki arasındaki siyasal bir iş yükü bölüşümüyle belirlendiği sonucuna varmaktadır. Polisin biçimini belirleyen, onun hangi erkin belirlenimine daha fazla girdiğiyle alakalıdır ve bu süreçte çeşitli yönetici sınıf fraksiyonlarının yanı sıra polis şefleri ve polis entelektüellerini de içeren ulus-ötesi kolektif bir irade 19. yüzyıldan bu yana kurucu rol oynamaktadır. Polisteki dönüşümü kavrama imkânı yaratan bu kuramsal araçları sağlayan tarihsel maddeci çözümleme yöntemidir. Tez, bu yöntemle geliştirilen kuramsal araçlarla neoliberal polis reformu sürecine odaklandığında, neoliberal dönemde polis aygıtının ?devlet-karşıtı devlet-dışı? bir aktör olarak siyaset alanına yeniden sokulduğunu ve bu şekilde yeniden tanımlanan polisin modern siyaset alanında dönüştürücü müdahaleler yapmaya başladığını tespit etmektedir. Bir devlet-dışı aktör olarak yeniden yapılandırılan polis, burjuva devlet formunun doğrudan bir sonucu olan modern siyaset alanını türlü stratejilerle çözmektedir. Bu stratejilere ilişkin tarihsel bilgiyi ise tez, Türkiye'de polisin dönüşümü sürecine odaklanarak derlemektedir. Türkiye'de polis adeta bir ?sivil toplum? örgütü olarak kendini yeniden kurmakta ve dayandığı yeni polis ideolojisi üzerinden modern siyasal alanın yapıtaşları olan meşruiyet ya da halkın siyasete kitlesel katılımı gibi süreçleri yeniden tanımlamaktadır. Tezin temel iddiası, bir bütün olarak bu dönüşüm sürecinin, kapitalistlerin polis aygıtı üzerindeki sınıf erkini yeniden sağlamlaştıran bir süreç olduğudur.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a critical analysis of the post-Soviet police transformation that has been on the agenda for about two decades in all over the world. To elaborate and rethink this analysis within a concrete historical process, the transformation of the police in Turkey is focused on. However, as the number of political science-based studies on the police are very limited, and as the dominant academic studies on neoliberal police reform have been determined by policy makers themselves, that state of affairs has necessitated a prior theoretical research to be made on the question of ?what the police is?. For, it is proved to be impossible to produce critical knowledge on police transformation without developing a theoretical framework on the nature of the modern police and the tensions embedded in it. Hence, before analyzing the neoliberal period, the thesis attempts to develop a class-based theoretical framework on the formation of the modern police in the 19th century, and concludes that the modern police apparatus has been shaped by a specific political division of labour between the state power and the class power. The form of the police is defined according to by which of these powers it is determined more, a process which has been constituted since the 19th century by a transnational collective agency that includes various fractions of the ruling classes as well as police chiefs and police intellectuals. It is the historical materialist method that provides the theoretical toolset to make sense of the transformation taking place in the police. Having analyzed the neoliberal police reform by the help of this theoretical toolset, the thesis maintains that in the neoliberal era the police apparatuses have been reintroduced to the political sphere as ?anti-statist non-state? actors, and started making transformative interventions in the modern political field. The police restructured as a non-state actor has been dissolving the modern political field through various strategies. The thesis specifies these strategies on the basis of the police transformation process in Turkey. The police apparatus in Turkey has been constructing itself even as a ?civil society? organization, and redefining the processes of legitimation, and mass participation of people in politics ?which are necessary aspects modern political field- through its new police ideology. The main argument of the thesis is that this process as a whole is one that restores the class power of the capitalists over the police.