Specially protected areas within the context of the Mediterranean environmental programme
Akdeniz çevre programı bağlamında özel koruma bölgeleri
  1. Tez No: 300645
  2. Yazar: EDA ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kapalı ve yarı kapalı denizler en ciddi şekilde tahrip edilmiş ve kırılgan ekosistemler oldukları için acil siyasi çözüme ihtiyaç duyulmaktadır. Eşşiz değerlerinden dolayı tüm deniz ve kıyı sistemleri için biyolojik çeşitliliğin azalması ve habitat kaybı ile ilişkili olan problemler özel bir ilgi gerektirmektedir.Bu tezin amacı, Akdeniz Çevre Programı'nın Türkiye üzerine özel bir vurgu yapılarak, doğal kaynakların ve biyoçeşitliliğin korunması ve muhafazasına olan katkısını incelemektir.1975 yılında eylem planının kabulü ile başlatılan Akdeniz Çevre Programı, şemsiye bir sözleşme ve ek protokollerle yürütülmektedir. Bu Program altında, biyolojik çeşitlilik ve koruma alanları konusunu Özel Koruma Alanları ve Biyoçeşitlilik Protokolü ele almaktadır.Özel Koruma Alanları ve Biyoçeşitlilik Protokolü doğrultusunda Akdeniz'de, 750'den fazla alan özel koruma alanı; 25 alan ise Akdeniz Açısından Önemli olan Özel Koruma Alanı olarak belirlenmiştir.1995 Barselona Sözleşmesi ve Özel Koruma Alanları ve Biyoçeşitlilik Protokolü'ne taraf olan Türkiye; toplamda 12.842,46 km2 yüzölçümüne sahip alanı özel çevre koruma bölgesi olarak ilan etmiştir.Bu tez, Akdeniz Çevre Programı'nın biyoçeşitliliği ve koruma alanlarını içeren deniz bağlantılı problemler açısından bölge ülkelerine dinamik ve esnek bir araç sağladığını ileri sürmektedir. Bu sebeple, işbirliğinin nihai başarısı, karar alıcıların, uygulayıcıların ve çeşitli diğer paydaşların kararlılığında ve yasal ve idari süreçlerin çözüm getirici özelliklerine dayanan ulusal düzeyde etkili bir uygulamada yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The enclosed and semi-enclosed seas are the most severely degraded and fragile ecosystems which necessitates immediate political responses. The problems encountered in relation to biological decline and habitat loss requires a special attention due to their unique value for the whole marine and coastal systems.The main purpose of this thesis is to analyze the contribution of the Mediterranean Environmental Programme to the protection and the preservation of the natural resources and biodiversity with a special focus on Turkey.The Mediterranean Environmental Programme which was launched in 1975 with an Action Plan and conducted through an umbrella convention which addresses this issue through the SPA/BD Protocol.In line with the SPA/BD Protocol over 750 areas are designated as specially protected areas and 25 areas as SPAMIs throughout the Mediterranean.Turkey as a Contacting Party to the 1995 Barcelona Convention and the SPA/BD Protocol, declared specially environmental protected areas which amount to 12.842,46 km2 .This thesis argues that the Mediterranean Environmental Programme provides a dynamic and flexible tool for the Mediterranean countries to address marine related problems including the biodiversity and protected areas. Whereas the ultimate success of the cooperation lies in effective implementation at national level which depends on the will of the decision makers, practitioners and the various other stakeholders; the responsive characteristics of the legislative and administrative processes.