Civil society as a driving force for Turkey's accession to the European Union
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımı için itici bir güç olarak sivil toplum
- Tez No: 300647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, katılım öncesi dönemde Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki demokratikleşme süreci için tetikleyici olma rolünü ne derece başardığını incelemektedir. Bu çalışma, kavramsal olarak zayıf ve etkisiz olarak nitelendirilen Türk sivil toplumunun güçlendirilmesine katkı bağlamında Avrupa Birliği sivil toplum politikalarının etkisinin önemli olduğunu iddia etmektedir. Bu iddia ile bağlantılı olarak, daha önce Avrupa Birliği fonlu hibe kazanmış olan 3 sivil toplum kuruluşu seçilmiş ve bu 3 kuruluş ile ilgili olarak Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'nin üyelik başvurusunu dikkate aldığı 1999 Helsinki Zirvesi'nden 2011 Genel Seçimlerine kadar olan dönemi kapsayan süreç ile ilgili yazılı basın taraması yapılmıştır. Bu çalışma sayesinde, Avrupa Birliği finansmanlı hibe programları kapsamında fon alan sivil toplum kuruluşlarının Türkiye'nin demokratikleşme sürecine ne derece katkı sağladıklarının gözlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses whether the European Union acts as a trigger for Turkey?s democratisation process within the pre-accession period. This study claims that although Turkish civil society has practically been characterised as weak and inactive, the impact of the European Union?s politics of civil society on Turkish civil society organisations is a substantial contribution to democratic consolidation in Turkey, where the weakness of democracy has always been an obstacle for the country?s integration to the Union. In accordance with this claim, three civil society organisations, which have been previously awarded European Union funded grant, were selected and a printed media screening study covering the period from the Helsinki Summit of 1999, when the European Commission took Turkey?s membership application into consideration, to Turkish General Elections of 2011, was carried out. Through this study, the main purpose was to observe to what extent civil society organisations, having been financed under European Union funded grant schemes, provided contribution to Turkey?s democratisation process.