The Revolutionary Guards and the Iranian politics: Causes and outcomes of the shifting relations between the Revolutionary Guards and the political leadership in post-revolutionary Iran
Devrim Muhafızları ve İran siyaseti: Devrim sonrası İran?da Devrim Muhafızları ile siyasi liderlik arasında değişken ilişkilerin nedenleri ve sonuçları
- Tez No: 300650
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN D. DAĞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu tezin amacı İran İslam Devrimi Muhafızları Ordusu'nun (İDMO) siyasetle devrimin ardından geçen otuz yılda farklı tarzlarda tezahür eden ilişkisini incelemektir. Nihayet Devrim Muhafızları İran siyasetiyle ilgili en etkili örgütlerden birisi haline gelmiştir. Bu durum şu sorunun ortaya çıkmasına neden olmuştur: Devrimi Muhafızları, devrim sonrası İran siyasetinde neden ve nasıl böyle önemli bir siyasi aktör haline gelmiştir? Ayrıca, bu çalışmada, Devrim Muhafızları'nın siyaset ile farklı tarzlarda ortaya çıkan ilişkisi dikkate alınarak bu tarzların değişmesinin ardındaki nedenler sorgulanmıştır.Bu sorulara cevap bulmak amacıyla bu tezde devrim sonrası İran'da Devrim Muhafızları ile siyasi liderlik arasındaki ilişki incelenmiştir. Tezde, dört değişken faktörün, yani siyasi liderliğin ideolojik tutumu, siyasi liderliğin gücü, Devrim Muhafızları'nın ideolojik bakış açısı ve Devrim Muhafızları'nın birliğinin (corporateness) İDMO-siyaset ilişkisini belirlediği ileri sürülmüştür. Devrim Muhafızları'nın siyasetle ilişki tarzlarını çözümlemek ve bu tarzlar arasındaki değişiklikleri açıklamak için söz konusu değişkenler, farklı siyasi ve devrimci dinamiklerden dolayı dört döneme (geçiş dönemi, radikal, thermidoryen ve neo-radikal dönemler) ayrılan devrim sonrası İran tarihi boyunca izlenmiştir. Tezde, Devrim Muhafızları'nın birliği son iki dönemde oldukça yüksek bir düzeye erişmişken siyasi liderliğin gücünün ciddi şekilde zayıflamış olması nedeniyle Devrim Muhafızları'nın İran siyasetindeki etkisinin büyük ölçüde arttığı sonucuna varılmıştır. Siyasi liderlik ile Devrim Muhafızları'nın ideolojik değerleri ve bu değerleri hayata geçirme kararlılıkları arasındaki uyum veya uyumsuzluk Devrim Muhafızları'nın siyasi liderlikle ilişkilerinin çatışmacı ya da işbirlikçi doğasını belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is aimed at analyzing the Iranian Islamic Revolutionary Guards Corps? (IRGC) relationship to politics, which evolved into different forms through the three decades of the revolution. Eventually the IRGC has become one of the most influential organizations with respect to Iranian politics. This situation has raised the following question; why and how has the IRGC become such an influential political actor in post-revolutionary Iranian politics? Considering different forms of the IRGC-politics relationship, this study also questioned the reasons that lay behind the shifts in that relationship.In order to answer these questions, this dissertation examined the relationship between the Revolutionary Guards and the political leadership in post-revolutionary Iran. It maintained that there are four variables that determined the IRGC-politics relationship, which are ideological position of the political leadership, power of the political leadership, ideological outlook of the Revolutionary Guards and corporateness of the Revolutionary Guards. In order to analyze forms of the IRGC-politics relationship and to explain shifts between these forms, it traced these variables through the post-revolutionary history of Iran, which was divided into four periods (i.e. transition, radical, thermidorian, and neo-radical periods) because of the changing political and revolutionary dynamics. It concluded that because corporateness of the IRGC reached into a high level whereas power of the political leadership was seriously weakened in the last two periods, the IRGC?s clout significantly increased in Iranian politics. Congruence or incongruence between ideological values of the political leadership and of the IRGC, and their commitment to pursue those values determined the confrontationist or cooperative nature of the IRGC?s relations with the political leadership.