An inquiry into different urban transformation models in the context of rent and property transfer: The case of Ankara-Mamak district
Rant ve mülkiyet transferi bağlamında farklı kentsel dönüşüm modelleri üzerine bir inceleme: Ankara Mamak ilçesi örneği
- Tez No: 300651
 - Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
Her üretim tarzında kentsel alanın dönüşümü sosyal ve ekonomik ilişkiler tarafından belirlenir. Kapitalist birikim koşullarında gecekondu alanlarının dönüşümü önemli bir tartışma konusudur. Bu nedenle gecekondu alanlarının dönüşümü yapı ve aktör ilişkisi içinde rantlar ve bu rantların dağıtımı açısından incelenmelidir. Rantların dağıtımında ise politik çıkar grupları ve sermaye çevreleri dikkatle incelenmelidir. Diğer bir anlatımla bu tez kapitalist üretim ilişkileri içinde gecekondu alanlarının dönüşümü üzerine yoğunlaşmaktadır.1980 sonrası neo-liberal politikaların yerleştirildiği alanların başında kentsel alan gelmektedir. Gecekondu alanlarında 1980 sonrasında farklı kentsel dönüşüm biçimleri ortaya çıkmıştır. Bu alanların dönüşümünde iki temel yasal düzenleme dönüşümün çerçevesini oluşturmuştur. Bunlar ıslah planlarının düzenlenmesini şart koşan 2981 sayılı imar affı yasası ve kentsel dönüşüm projelerinin hazırlanmasını öngören 5393 sayılı yasanın 73. Maddesidir.Bu tezin temel güdülenmesi bu iki yasaya göre dönüşen alanlarda gecekondu sahiplerinin ne düzeyde farklılaşan imar hakları alacaklarının gösterilmesidir. Kentsel dönüşüm kavramı rant ve mülkiyet kavramları üzerinden tartışıldıktan sonra Ankara Mamak ilçesinde farklı alanlarda yaşanan kentsel dönüşüm modelleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve İlker Mahallesinde uygulanmış bir dönüşüm göz önünde bulundurularak gecekondu sahiplerinin kentsel dönüşüm projelerinde imar haklarının değişimi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transformation of urban space is determined by the social and economic relations in every mode of production. Under the condition of capitalist accumulation, the transformation of squatter areas is a significant debate. Therefore, the transformation of squatter areas should be analyzed in respect to the rent and the rent distribution by considering structure and agency relationship. In order to understand the rent distribution, political interest groups and capitalist power holders should be scrutinized. In other words, this thesis has focused the transformation of squatter areas in the capitalist production relations.Urban space is the most significant field in which the neoliberal policies are embedded. In the squatter areas, various urban transformation processes have realized post 1980. Two basic legal regulations constitute the frame of these transformation models. These are Law Numbered 2981 which entails the improvement plans and the 73th article of Law Numbered 5393 which facilitates the urban renewal projects.The basic motivation of the thesis is to indicate the differences between the development rights given to squatter owners in the transformed areas in accordance with these laws. After the discussion of urban transformation in terms of rent and property concepts, different transformation areas implemented in Ankara-Mamak District are analyzed comparatively. Then, difference of the development rights of squatter owners in urban renewal projects is indicated by considering the transformation process in İlker Neighborhood.