Globalization, governance, the role of non-state actors: TOBB as a case study
Küreselleşme, yönetişim, devlet dışı oyuncuların rolü: TOBB örneği
  1. Tez No: 300649
  2. Yazar: DURU ÖZKABAN DURUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YALVAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu tez TOBB'u, son on yıllık dönemde faaliyetlerini sürdürdüğü küresel ve ulusal sosyoekonomik çerçevede incelemektedir. Devletler temel yöneticiler ve önemli oyunculardır, ancak Devlet Dışı Oyuncuların (DDO) rolleri de muhtelif faaliyetleri ile olaylara müdahil olma ve etkileme kapasiteleri nedeniyle artarak önemli olmaya başlamıştır. DDO'lar küreselleşme ve yönetişim meselelerinde etkindirler, muhtelif oyuncularla etkileşim içindedirler, yönetişim düzenlemelerinde rolleri vardır ve küreselleşmenin ivmesini arttırma kapasitesine sahip olmaları mümkündür. Bu süreç karşılığında kendileri de etkilenirler.TOBB bu süreçte benzer kurumların etkisini değerlendirmek için örnek olarak seçilmiştir. TOBB hakkında, oda nitelikleri dahil bilgiler, yönetişime ilişkin meselelerdeki etkileşimleri, özel projeleri, kamuya ilan ettiği bazı deklarasyonlar ve kriterler kanalı ile bilinir olan görüş açısı, yer almakta olduğu ekonomik platformlar, G20 toplantılarına katkıları ve C20'nin kurulmasında yer alması TOBB'un son on yılda bu süreçte aktif bir duruş sergilediğinin göstergeleridir. TOBB'un faaliyetlerini sürdürdüğü kendisini çevreleyen ulusal ve uluslararası bağlam bu aktif duruşa imkân vermektedir. TOBB' un Hindistan'daki karşı kuruluşu FICCI ile karşılaştırması, sistem bir bütün olarak ele alındığında benzer kurumların; bizim örneğimizde odaların etkisinin toplamda daha da büyük olacağını kanıtlamaktadır. Bu tez TOBB'un ?önem taşıdığını? ve karar verme süreçlerine müdahale etme ve bu süreçleri etkileme kapasitesine sahip olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines TOBB within the global and national socioeconomic context in which it operates, focusing on the last decade. Though states are the main governing bodies and important actors, the role of non-state actors (NSAs) is becoming increasingly important as they are able to intervene and influence policy decisions through various activities. They matter in issues regarding globalization and governance. They interact with various other actors, they have a role in governance schemes and they may have the capability to effect acceleration of globalization. In return they are also affected by this process.For this research project TOBB has been chosen as a case study to evaluate the impact of such institutions in this process. Information on TOBB, including its chamber features, its interactions in governance, its special projects, and its view-point (made public through certain declarations and criteria), the economic platforms in which it participates, its contribution to G20 meetings and establishment of C20 all show that TOBB has taken an active stand in this process during the last decade. The context within which TOBB operates is an enabling one, both domestically and internationally. A comparison of TOBB with FICCI, its organizational counterpart in India, further demonstrates that the overall impact of similar institutions, in our case chambers, is larger when the system is taken as a whole. In this thesis it is argued that TOBB ?matters? and is able to intervene and influence decision making processes.