Multiregional social accounting matrix and multiplier analysis: An application for Turkish economy
Çokbölgeli sosyal hesaplar matrisi ve çarpan analizi: Türkiye ekonomisi için bir uygulama
  1. Tez No: 300659
  2. Yazar: EDA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU VOYVODA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ekonominin yapısını anlamaya ve politika ve dışsal şokların etkilerini analiz etmeye imkân tanıyan sosyal hesaplar matrisi (SHM), bölgesel ekonomik analizde kullanılan önemli araçlardan biridir. Bu çalışmada, Türkiye için 2002 yılına ait iki bölgeli SHM oluşturulmuş ve bu matris üzerinde uygulanan çarpan analizi sonuçları sunulmuştur. Bu amaçla, öncelikle yoğunlaşma katsayısı yöntemi kullanılarak iki bölgeli girdi-çıktı tablosu oluşturulmuş ve bu tablodan yararlanılarak iki bölgeli SHM düzenlenmiştir. Oluşturulan SHM üzerinde çarpan analizi uygulanmıştır. Çarpan analizinin genel sonuçları, GSYİH'nın %1'ine karsılık gelen bir dışsal şokun Doğu bölgesinden başlatıldığında hem mutlak veriler hem de dağılıma göre daha iyi sonuçlar verdiğine işaret etmektedir. Bu tez temel olarak sektörel ve mikro bazda verilerin de kullanıldığı daha detaylı çalışmalara öncülük etme amacındadır.
Özet (Çeviri)
Social accounting matrix (SAM) is one of the tools used in regional economic analysis, enabling understanding the structure of the economy as well as analyzing the impacts of policies or exogenous shocks. In this thesis, a two-region SAM of Turkey is constructed for the year 2002 and the findings of multiplier analysis are presented. To this end, first, a two-region input-output (I-O) table is constructed using location quotient (LQ) method and using this two-region I-O table, a two-region SAM is compiled. Then, multiplier analysis is performed on the two-region SAM constructed. According to the results of the multiplier analysis, through an exogenous shock amounting to 1% of GDP gives better results both in absolute and distributional terms when it is originated in region East than region West. This thesis should construct a first step towards more comprehensive analyses including higher level of sectoral detail and micro-data.