Energy indicators for sustainable development: Comparison of Turkey to selected European Union countries
Sürdürülebilir kalkınma için enerji göstergeleri çerçevesinde Türkiye ve seçilmiş Avrupa Birliği üye ülkelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 300660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKBOSTANCI, DOÇ. DR. SERAP TÜRÜT AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tezin amacı 1980-2008 tarihleri arasında Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma perspektifini sürdürülebilir enerji başlığı altında ilgili iktisat yazını ve seçilmiş enerji göstergelerini kullanarak incelemek ve bazı Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırmaktır. Türkiye ve Avrupa Birliği'nin üç ortak enerji politika önceliği vardır. Bunlar: enerji verimliliği ve enerji yoğunlukları; enerji güvenliği ve enerji çeşitliliği; ve çevre duyarlılığıdır. Bu üç ana enerji politika önceliğine uygun olarak seçilen sürdürülebilir kalkınma için enerji göstergeleri, 1980-2008 aralığında hem Türkiye hem de seçilmiş Avrupa Birliği üye ülkeleri için hesaplanmıştır. Bu çalışmanın bulguları,Türkiye'nin gerek enerji verimliliği ve gerek enerji yoğunluklarında, sanayi sektöründeki enerji yoğunluğu azalışı hariç, başarılı bir performans gösteremediğineişaret etmektedir. Türkiye'nin artan enerji ithalat bağımlılığı, enerji kaynaklarının çoğunlukla karbon bazlı kaynaklar olması ve yenilenebilir enerji kullanımında istenen başarıyı gösterememesi, enerji güvenliğinde de beklenen performansı gösteremediğini kanıtlar niteliktedir. Son olarak çevre konusunda da Türkiye, artan sera gazı emisyonları, hava kirliliği ve ormansızlaşma oranı göz önüne alındığında başarılı olamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the sustainable development perspective of Turkey with selected European Union countries in terms of Energy Indicators for Sustainable Energy between 1980-2008. The study is conducted in a comparative and descriptive way by using energy indicators. The common energy policy priorities of Turkey and European Union are determined in the light of recent literature. An energy indicator set is constructed according to energy priorities, namely, energy efficiency and energy intensity; energy security and fuel mix; and environmental concerns. The analysis of relevant indicators demonstrates that Turkey does not meet the sustainability criteria in terms of energy use. In general, findings of the study indicate that Turkey does not useenergy efficiently and energy intensities in the economy do not decrease except for the industry sector, for the period 1980-2008. Import dependency has increased and fuel mix of energy sources is dominantly carbon based. Expectations about increasing renewable energy share do not exhibit a significant trend thus energy security and fuel mix are still important issues for Turkey. Lastly, environmental protection in terms of decreasing GHG emissions, air pollution and deforestation could not be achieved as GHG emissions, air pollution and deforestation have increased in Turkey during 1980- 2008 period.