Trade and convergence: An evaluation for Turkey and EU-15
Ticaret ve yakınsama: Türkiye ve AB-15 için bir değerlendirme
  1. Tez No: 300661
  2. Yazar: GÖZDE ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKBOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, 1980-2008 döneminde Türkiye ile AB-15 arasında ticaret ve yakınsama ilişkisini incelemektedir. Bu ülkelerin ve dönemin seçilme nedeni, Türkiye'nin sözkonusu ülkelerle yoğun ticari ilişkisi bulunması ve anılan dönemde ülkelerin ekonomik yapılarında değişim yaşayarak liberal ekonomi ve ticaret politikaları uygulamış olmasıdır. Panel veri yöntemleri kullanılarak iki denklem tahmin edilmiştir: ikili ticaretin kişi başına gelir farkları üzerindeki etkisini incelemek için bir gelir dağılım denklemi ve kişi başına gelir farklarının ikili ticaret üzerindeki etkilisi incelemek için bir ticaret çekim modeli. Çalışmanın sonuçları ticaretin yakınsamaya yola açtığı hipotezine güçlü kanıt sağlarken, yakınsamanın ticarete yol açtığı tezine zayıf destek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relation between trade and convergence for Turkey and EU-15 in the period 1980-2008. The countries and time period are selected because Turkey has intensive trade relation with EU-15, and these economies had experienced conversion in their economic structures and adopted liberal economic policies, as well as liberal trade policies in this period. Using panel data methods two equations are estimated; an income dispersion equation for the impact of bilateral trade on per capita income differences and a gravity model of trade for the impact of per capita income differences on bilateral trade. Overall findings of this study give strong evidence for the hypothesis that trade causes convergence, whereas weaker support for the thesis that convergence causes trade.