Marx on form and content: It's all about structure, it's all about artwork!
İçerik ve biçim üzerine Marx: Altı üstü bir yapı, içi dışı bir eser!
  1. Tez No: 300664
  2. Yazar: BARIŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, Karl Marx'ın Kapital'inin (1. Cilt) `Meta' başlıklı ilk bölümünün estetik biçim ve içerik kategorileri üzerinden bir okumasını sunmaktadır. Marx'ın Kapital'i meta üretim biçimi içinde değerin biçimini ve içeriğini çözümler. Marx, bu çözümlemeleri boyunca, biçim ve içerik kategorileri arasındaki ilişkileri anlamaya yönelim önemli görüşler ortaya koyar. Biçim ve içerik, estetik alanı için de önemli kategorilerdir ve aslında Marx'ın bu kategorileri kullanımı, estetik esinlidir. Bu çalışma önce hedef metni özellikle biçim ve içerik arasındaki ilişkinin çözümlenmesine odaklanarak okumaktadır. Ardından bu terimlerin (Marksçı ve Marksçı olmayan) estetik literatürdeki kullanımını inceler. Son olarak bu çalışmanın iki ana vektörü temelinde, yeni bir sosyalist gerçekçilik anlayışı için belirli öncüller önerir. Bu vektörler, Marks'ın içerik ve biçim kategorilerine yönelik siyasi-iktisadi ve felsefi çözümlemeleri ile bu kategorilerin estetik alanda anlaşılma biçimleridir. Çalışmada önerilen bu öncüller şunlardır: 1) Tarihsel sosyalist gerçekçilik ile gerçekliği sanatta sosyalist açıdan dışavurma birbirinden ayrı görülmelidir, 2) içerik ve biçim arasındaki uyum sosyalist sanat üretiminin yollarından sadece biri olarak anlaşılmalıdır, 3) biçimler, sanatsal üretimin bir aracı oldukları sürece tarafsız olarak görülmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims at providing a reading of the first chapter of Karl Marx?s Capital Volume One titled `Commodity? in terms of the aesthetic categories form and content. Marx?s Capital analyzes the form and content of value in commodity mode of production. Throughout his analyzes, Marx provides valuable insights for understanding the relations between the categories form and content. Form and content are also important categories for the domain of aesthetics, and actually Marx?s use of such categories is inspired from aesthetic. This study first provides a reading of the target text especially focusing on the analysis of the relation between form and content. Then it reviews the use of the same terms in (Marxian and non-Marxian) aesthetic literature. Finally it proposes certain premises for a new understanding of socialist realism based on two main vectors of this study: namely, Marx?s political-economical and philosophical analyses of the categories form and content, and the aesthetic understanding of the same categories. The proposed premises are 1) historical socialist realists and socialist way of expressing the reality in arts should be distinguished from each other, 2) the congruence between form and content should be seen as only one way of socialist production of art, and 3) forms should be seen neutral insofar as they are a tool of artistic production.