The dynamics of poverty in Turkey
Türkiye?nin yoksulluk dinamikleri
- Tez No: 300663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Türkiye'de yoksullukla ilgili çalışmalar yoksulluğun büyüklüğü ile sınırlıdır. Son dönemde yoksullukla ilgili tartışmalarda `yeni yoksulluk' olarak nitelendirilen kalıcı yoksulluktan bahsedilse de, bu konuda henüz nicel bir çalışma yapılmamıştır. Bu tezde Türkiye'de yoksulluk dinamikleri 2006 ve 2007 yılları için Gelir ve Yaşam Koşulları panel verisi kullanılarak incelenmiştir. Amacımız, kalıcı yoksullukla ilgili hususları aydınlatmak ve buna ilişkin çözüm önerilerine katkıda bulunmaktır. İlk olarak, yoksulluk geçişleri incelenmektedir. Bulgular, yoksul ve yoksul olmama durumları arasındaki geçişlerde emek gelirinin çok önemli olduğunu ve bugün yoksul olan kişilerin önümüzdeki dönemde de yoksul olma ihtimalinin bugün yoksul olmayan kişilere göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Kişiler arasındaki farklılıklar ve bir önceki yoksullukla bugünkü yoksulluk arasındaki nedensellik ilişkisi (duruma bağımlılık) yoksulluktaki kalıcılığı ortaya çıkaran etmenlerdir. Bu iki etkiyi ayırt edebilmek için dışsal seçim modeli uygulanmıştır. Buna göre, kişiye ve haneye ilişkin özellikler kontrol edildikten sonra bile, kalıcı yoksullukta önemli oranda duruma bağımlılık olduğu görülmüştür. Yoksulluktaki duruma bağımlılığın sebebi işgücü piyasasında aranmıştır. Kalıcı yoksulluk için yapılan modele benzer bir modelle; düşük ücretli işlerde çalışmanın bir sonraki dönemde de düşük ücretli işlerde çalışma olasılığı üzerinde önemli bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Yoksullar düşük-ücret tuzağına yakalandıklarında, yoksulluk tuzağına da yakalanmaktadırlar. Son olarak, sosyal yardımın yoksulluktaki duruma bağımlılık için bir çözüm olup olamayacağı sorgulanmıştır. Bulgular, sosyal yardımın yoksulluk üzerindeki etkisinin (doğrudan etki) sınırlı olduğunu götermektedir. Sosyal yardımın çalışma üzerinde yarattığı negatif etki (dolaylı etki) ise sosyal yardım almanın işsizlikten istihdama geçişi yavaşlattığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
Poverty analysis has been confined to incidence studies in Turkey. In the last decade research has focused on poverty persistence referred to as `new poverty?, but it has not been quantified. In this thesis, we examine poverty dynamics in Turkey using the panel feature of the Survey of Income and Living Conditions for the years 2006 and 2007. Our aim is to contribute to the understanding of poverty persistence in Turkey and provide an input to the policy development to combat it. Firstly, we examine poverty transitions. Our results suggest that changes in earnings are important for transitions and individuals who experience poverty are more likely to experience it again. Heterogeneity among individuals and the causal link between past and current poverty (true state dependence) are processes that generate persistence. Secondly, we employ endogenous selection model to distinguish these processes. The results suggest that true state dependence is significant even after controlling for individual and household level characteristics. We search the source of state dependence in poverty in the labor market. Employing a similar model as in poverty persistence, a significant true state dependence in low-pay is found. When the poor are caught in low-pay trap, they are also caught in poverty trap. Lastly, we analyze whether social assistance is a remedy for state dependence in poverty. We find the effect of social assistance on poverty (direct effects) to be small. The analysis of potential work disincentive effects (indirect) of social assistance indicates that it leads to slower entry into employment.