Physicalism and the phenomenal-physical gap: Can a posteriori necessary physicalism adequately respond to the problem of phenomenal subjecthood?
Fizikalizm ve fenomenal-fiziksel gediği: Aposteriori zorunlulukçu fizikalizm fenomenal öznelik sorununa çözüm üretebilir mi?
  1. Tez No: 300669
  2. Yazar: MURAT ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ SAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Fenomenal bilinç, birbiriyle ilgili iki bakış açısına direnen inatçı bir problem olma niteliği taşır: Bunlardan birincisi genel olarak bilimsel anlayıştır ve diğeri de zihinsel süreçler de dâhil olmak üzere evrende var olan her şeyin fiziksel olduğunu ve fiziksel terimlerle açıklanabileceğini?ki böylelikle bütün doğruların fiziksel doğrular olduğunu?iddia eden fizikalist tezdir. Ben bu tezde Putnam-Kripke'ci yorumlamalar ve diğer bazı nedenlerden yola çıkarak bu adı geçen fizikalist tezin her türlü versiyonunun zorunlulukçu olması gerektiğini savunuyorum. Ki bu da olumsal fizikalizmin savunulamaz olması anlamına geliyor.Bu fizikalist teze karşı filozoflar, bilgi argümanı, düşünebilirlik/kiplik argümanı, açıklayıcılık gediği argümanı ve nitelik ikiciliği argümanlarını da içeren çeşitli karşıt argümanlar ileri sürdüler. Bu argümanların hepsi de benim ?fenomenal-fiziksel gediği? diye adlandırdığım, fenomenal ile fiziksel arasındaki epistemik/açıklayıcılık gediğine dayanmaktadır. Bu fenomenal-fiziksel gediğinin (FF-gediği) kapatılamaz olduğunu iddia ediyorum. Bundan da apriori fizikalizmin savunulamaz bir tez olduğu sonucu çıkmaktadır.Aposteriori zorunlulukçu fizikalizm içinde spesifik bir strateji olan fenomenal kavram stratejisi (FKS), neden böyle kapatılamaz bir gedikle yüzleştiğimizin açıklamasını fiziksel terimlerle vermeyi amaçlıyor. Bunu, fenomenal ve fiziksel kavramlar arasındaki çok temel bir farka işaret ederek yapmak istiyor. Fakat aposteriori fizikalizmin en ümit vadeden versiyonu olan FKS'nin savunucuları neden böyle bir gedik (ya da boşluk) ile yüzleşmek zorunda kaldığımızı fiziksel terimlerle açıklarken benim ?fenomenal öznelik problemi? diye adlandırdığım ciddi bir problemle karşı karşıya gelmektedirler.?Deneyimleme? fenomeni tözel/tözsel olarak var olan üç unsurdan oluşmaktadır: fenomenal özne (deneyimleyen), deneyimlenen öge (özne tarafından deneyimlenen şey) ve bu ilk ikisinin arasındaki fenomenal özne-yüklem-nesne bağı (deneyimleme bağı). Bu tezde fenomenal öznelerin tözel/tözsel olarak var oldukları savımı, ileri sürdüğüm bir argümana, fenomenal birlik ve devamlılık gibi zihinsel fenomenlerin gerçekliğine ve yine gerçekliğini hiç kimsenin inkar etmek/yadsımak istemeyeceği fenomenal kendine özgülük, fenomenal faillik ve fenomenal ben-lik duygusu ile ilgili zihinsel olgulara dayandırıyorum.FKS açıklamaları fenomenal öznelerin ve fenomenal özne-yüklem-nesne bağının realitesini görmezden gelen ve çoğunlukla kuale merkezli açıklamalar oldukları için, fenomenal öznelikle ilgili ciddi teoriler sunmaksızın FF-gediğini fiziksel terimlerle açıklayamazlar. Öte yandan, bu açıklamalar fenomenal öznelerin tözel/tözsel varlığını kabul ettikleri anda da fenomenal kavramların doğasını ve dolayısı ile FF-gediğini fiziksel terimlerle açıklama girişimlerinde ciddi zorluklarla ve önemli bir ikilemle yüzleşmek zorunda kalırlar.
Özet (Çeviri)
Phenomenal consciousness presents a recalcitrant problem for the scientific conception of the world and the physicalist thesis that claims that everything that exists (including whatever is involved in any mental phenomena) is physical and physically explainable. Thus, on this view, every truth is a physical truth. By Putnam-Kripkean considerations and for several other reasons, I defend the claim that any version of such a physicalist thesis must be a necessary thesis, which ultimately means that contingent physicalism is not tenable.Against this thesis, philosophers have put forward several anti-physicalist arguments including the knowledge argument, the conceivability/modal argument, the explanatory gap argument, and the property dualism argument. All these arguments rest on the assumption of an epistemic/explanatory gap, which I call the ?phenomenal-physical gap,? between the phenomenal and the physical. I claim that the phenomenal-physical gap (the PP-gap) is unbridgeable, from which it can be concluded that a priori physicalism is not tenable.The phenomenal concept strategy (PCS), which is a specific strategy within a posteriori necessary physicalism, aims at offering an explanation in physical terms of why we have such an unbridgeable gap by differentiating between phenomenal and physical concepts in a fundamental way. Nevertheless, proponents of PCS?the most promising version of a posteriori necessary physicalism?face a severe problem that I call ?the problem of phenomenal subjecthood? in explaining in physical terms why we have the PP-gap.The phenomenon of ?experiencing? consists of three substantially existing elements: the phenomenal subject (the experiencer), the experiential item (what is experienced by the subject), and the phenomenal s-v-o relation (the experiential relation) between the first two. I argue for the substantial existence of phenomenal subjects based on an argument I provide, the reality of some mental phenomena such as phenomenal unity and continuity, and the mental facts concerning phenomenal peculiarity, phenomenal agency, and the sense of phenomenal I-ness, the reality of all of which one cannot deny.Since PCS accounts are mostly qualia-centered accounts that ignore the reality of phenomenal subjects and the phenomenal s-v-o relation, they cannot account for the PP-gap in physical terms without first offering substantial theories of phenomenal subjecthood. But once they grant the substantiality of phenomenal subjects, they face severe difficulties in establishing their accounts of the nature of phenomenal concept, and thus the PP-gap in physical terms.