Effects of a social-ecological intervention on physical activity knowledge level and behaviors of students in rural settings
Sosyo-ekolojik uygulamanın kırsal alandaki öğrencilerin fiziksel aktivite bilgisi ve davranışlarına etkileri
  1. Tez No: 300688
  2. Yazar: CEVDET CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada, sosyo-ekolojik uygulamanın (SEU) kırsal alandaki öğrencilerin fizksel aktivite (FA) bilgi düzeyleri ve FA davranışlarına olan etkileri incelenmiştir. Araştırmada, kontrol gruplu ön test ve son testin bulunduğu bir çalışma deseni kullanılmıştır. Ayrıca, son test sonrasında çalışma grubunda odak grup görüşmeleri ile nitel veri toplanılmıştır. Benzer kırsal özellikleri taşıyan iki ilköğretim okulu çalışma ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. 6., 7., ve 8. sınıflardan oluşan toplam 62 öğrenci çalışmaya katılmışlardır. Çalışma grubu çevresi sosyo-ekolojik modelin alt boyutları olan davranışsal, kişiler arası, yerel yönetim, organizasyon ve ulusal politikalar temel alınarak değiştirilmiştir. Araştırmada kullanılan bağımlı değişkenler hakkında bilgi toplamak için Türkçe fiziksel uygunluk testi, adımsayar, egzersiz davranışı değişim basamakları, FA öz-yeterlik, sosyal destek ve FA hoşlanma anketleri kullanılmıştır. Çalışma okulunda odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Sayısal veriler için Tekrarlı Ölçümlerde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Odak grup görüşmeleri ise içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of social-ecological intervention on physical activity (PA) knowledge level and behaviors of rural middle school students. A pre-test post-test control group design was constructed. In addition, qualitative data was collected by focus group discussions after the post-test in experimental group. Two schools from similar rural settings were identified as experimental and control schools. In total 62 students from 6, 7, 8 grades of these schools participated in this study. Experimental school PA environment was changed based on the social-ecological model (SEM) with a focus on intrapersonal, interpersonal, community level, organizational factors, and public policies related with PA. Turkish version of health related fitness (HRF) knowledge test, pedometer, exercise stages of change, PA self-efficacy, social support, and PA enjoyment questionnaires were used to gather information for the dependent variables for the present study. A focus group discussion was implemented in experimental school. Repeated Measures ANOVA was used for the numerical data analysis. Focus group transcriptions were analyzed by content analysis method.