Sensorimotor performance asymmetries and hand preference
Sensorimotor performans asimetrisi ve el tercihi
- Tez No: 300687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SADETTİN KİRAZCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez kapsamında üç farklı deney yapılmış ve bu deneylerde kişilerinin uzanma gerektiren hareketlerde el tercihinin nasıl bir dağılım gösterdiğine bakılmıştır. Bunun yanında uzanma hareketi sırasında el ile ilgili görsel bilginini olup olmaması ve uzun süreli yapılan egzersizlerin el tercihini nasıl etkilediğine bakılmıştır. Son olarak da, el tercihine etki eden faktörlerin neler olabileceği araştırılmıştır.Yapılan birinci deneyde sporcu olmayan kişilerde elleri ile ilgili görsel bilgi varken el tercihlerinin dağılımına bakılmıştır. İkinci deneyde, yine sporcu olmayan kişilerde elleri ile ilgili görsel bilgi olmadığı durumlarda el tercihi dağılımına bakılmıştır. Son deneyde ise, eskrim sporcularında uzun süreli yapılan egzersizin el tercihine olan etkisi araştırılmıştır.İlk deneyin sonuçları el tercihinin uzanma hareketi için harcanan enerji ve dinamik olarak ne kadar etkili yapıldığı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. İkinci deneyde, uzanılan el ile ilgili görsel bilgi olmadığında el tercihinin değiştiği ve bu değişimin ilk deneyde olduğu gibi hareket için harcanan enerji ve ne kadar etkili yapıldığı ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Dolayısıyla el tercihinin aktif bir karar olduğu söylenebilir. Yapılan son deneyde ise, eskrim sporcularının sporcu olmayanlara göre el tercihlerinde farklılık olduğu bulunmuştur. Eskrim sporcularında baskın olmayan sol elin gelişimi sporcu olmayanlara göre daha iyi olduğu için, sporcular sol ellerini sporcu olamayanlara göre daha fazla tercih etmişlerdir. Sonuç olarak, el tercihi eller arasındaki sensori motor performans farklılıklarını bağlıdır ve uzun süreli egzersizden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents three experiments to investigate the general distribution of hand preference across a reachable working space, as well as the effect of sensory information about the reaching hand, and if this distribution is affected by long term practice. In addition, the underlying mechanisms of hand preference behavior were investigated with the obtained kinematic data.Experiment 1 explored the distribution of hand preferences across the workspace among non-athlete right-handed participants, as well as the role that visual feedback might play in this distribution. Experiment 2 tested the hypothesis, if occlusion of visual feedback influences hand preference, accordingly interlimb differences. The third final experiment examined the effect of long term practice on hand preference among right-handed elite fencers.The first study showed that the choice of arms is related to the energetic cost and dynamic efficiency of the movements. The results of the second experiment displayed that the choice of hands changes under no visual feedback condition, demonstrating that the choice is active and not habitual, depending on sensorimotor performance asymmetries. The final experiment demonstrated that elite athletes have different patterns of limb selection than non- athletes. Athletes, specifically fencers, show improved coordination in their non-dominant arms, which apparently increases the selection of this arm for reaching. Overall, it was concluded that hand preference depends on sensorimotor performance asymmetries and influenced by the long term practice.