Türkiye muhasebe/finansal raporlama standartları ve Türk vergi mevzuatında yer alan değerleme ölçülerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Turkey accounting/financial reporting standards and examining the valuation norms as comparative in Turkish tax legislation
- Tez No: 300732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, VUK, Tam Set Muhasebe Standartları ve KOBİ TFRS'de yer alan değerleme esas ve ölçüleri incelenmiştir. Çalışmanın ilk dört bölümü teorik bilgiler içermektedir. Beşinci bölümde ilk dört bölümün karşılaştırılması verilmektedir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Bu çalışmanın amacı; VUK, Tam Set Muhasebe Standartları ve KOBİ TFRS açısından değerleme esas ve ölçülerinin, bilanço unsurları üzerinde karşılaştırılarak ortak bir değerleme esas ve ölçüsünün ortaya konulmasıdır. Bu açıdan birinci bölümde değer ve değerleme kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde Tam Set Muhasebe Standartlarında yer alan değerleme esas ve ölçüleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde KOBİ TFRS'de yer alan değerleme esas ve ölçüleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise VUK'ta yer alan değerleme ölçüleri açıklanmıştır. Beşinci bölümde ise değerleme esas ve ölçüleri karşılaştırılmalı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Tax Code, Full Set of Accounting Standards and the valuation principles and measures contained in the SME TFRS are investigated. In the first four chapters contain theoretical informations. In the fifth chapter, the first four sections are compared. The study consists of five sections.The purpose of this study, Tax Code, Full Set Accounting Standards and IFRS for SME principles and measures of valuation, the valuation based on the balance sheet elements and a common measure of comparison is to highlight on. In this respect, the first chapter describes the concepts of value and valuation. In the second section, the full set of Accounting Standards based on the valuation and the size are described. In the third section, the valuation principles and measures in the SME TFRS are described. In the fourth chapter, valuation measures in the Tax Code are described. In the fifth chapter, the valuation principles and measures are comparatively described.