Borçlanma maliyetleri
Borrowing costs
  1. Tez No: 331139
  2. Yazar: GÖNÜL AKKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇANAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Globalleşme, ülkelerarası yapılan ticarette ülkeleri, mali tablolarının eşit kriterlerle karşılaştırılıp, raporlanarak aynı dili konuşmaya yönlendirmiştir. Farklı ülkelerde oluşturulan finansal raporların benzer şekilde yorumlanabilmesi ve uluslararası ölçekte geçerli olacak ortak muhasebe uygulamalarının geliştrilmesi adına birçok önemli çalışma yapılmıştır.Uluslararası muhasebe standartlarıyla tam uyum içinde olan Türkiye Muhasebe Standartlarının etkin ve geniş bir kesimde kullanılmaya başlaması, Avrupa Birliği uyum çalışmaları açısından da büyük önem arz etmektedir. Uluslarası Muhasebe Standartları ve Uluslarası Finansal Raporlama Standartlarının, 6102 Sayılı Türk Ticaret kanunuyla birlikte, Türkiye Muhasebe Standartları ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları olarak kabul edilmesi sonucunda değerleme (ölçümleme) sadece vergi ile düzenlenen hükümler olmaktan çıkarılmıştır.Türkiye Finansal Raporlama Standartları ve Türkiye Muhasebe Standartları Temmuz 2012 itibariyle yürürlüğe girmiş ve Ocak 2013 itibariyle Türk Ticaret Kanununa (TTK) göre tüm işletmeler açısından kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Bu gelişme, 2013 tarihi itibariyle finans kuruluşları hariç tüm işletmelerde değerleme ile ilgili yeni düzenlemeler getirecek ve uygulamada önemli farklılıklar yaratacaktırBu çalışmada, 2000'li yıllarda uygulama başlanmış Türkiye (Uluslararası) Muhasebe Standartlarından biri olan 23 nolu borçlanma maliyetleri standardı, Türk Vergi Mevzuatındaki ve Sermaye Piyasası Kurulu içindeki yeri ve muhasebeleştirilmesi konusu ele alınmıştır. Borçlanma maliyetlerinin muhasebeleştirilmesinde kullanılan iki yöntem (gider olarak yazılması ve aktifleştirilmesi) örnek uygulamalar ile açıklanmıştır. Ayrıca Borçlanma Maliyetlerinin ilgili olduğu TMS 2-Stoklar, TMS 16- Maddi Duran Varlıklar, TMS 17-Kiralama İşlemleri, TMS 21-Kur Değişimleri Standartlarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization has directed countries towards to speak the same language their financial statements to be compared, assessed and reported in equal criteria, trading inter countries. There are lots of significant works on common evaluating system of financial raportings which are produced in different countries and developing accaunting applications which are applicable within an international systems.Having started effectively and widely applying Accounting Standards of Turkey harmonious with International Accounting Standards is crucially important in aspects of adaptation to European Union for Turkey. As a result of Accepting the International Accounting Standards and The International Financial Reporting Standards together with Turkish Commercial Law number 6102 as Turkish Accounting Standards and Turkish Financial Reporting Standards, valuation (rating) which was a dictum regulated just with tax only has been removed.Türkiye Financial /Accounting Reporting Standards(TFRS) are also generated based upon International Accounting Standards(IAS). Financial tables which are constittuted according to desicions of Tax Procedure Law, will be constituted based upon Türkiye Accounting Standards (TMS) with the new Turkish Commercial Code (TTK) which will be coming into effect in 2012. Having done concrete specifications about this topic in the standard, more credible and unified financial statements can be submitted.In this study, the subject of Borrowing Costs Standart no.23, which is one of Turkısh (International) Accounting Standarts put into action in 2000?s, its place in the Turkısh Tax Laws and Capital Market Board and its accounting has been taken into consideration. Two methods used in accounting of Borrowing Costs (Bookkeeping as expenses and capitalisation) have been explained with sample applications. Additionally, the position of borrowing costs on financial leasing procedures has been emphasized.