Pre-service science teachers' self-efficacy in relation to personality traits and academic self-regulation
İlköğretim fen bilgisi öğretmen adaylarının öz-yeterlik inançları ile kişilik özellikleri ve akademik öz-düzenleme becerileri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 300744
  2. Yazar: BURCU ŞENLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA SUNGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmen adaylarının öz-yeterlik inançları, akademik öz-düzenleme becerileri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda değişkenler arasındaki olası ilişkileri içeren bir model önerilmiş ve yol analizi yapılmıştır. Çalışmanın başlangıcında (a) Kişilik özelliklerinin, fen bilgisi öğretmen adaylarının öz-yeterlik inançları ve akademik öz-düzenleme becerilerine doğrudan etki edeceği, ve (b) fen bilgisi öğretmen adaylarının akademik öz-düzenleme becerilerinin öz-yeterlik inançlarıyla ilişkili olduğu ileri sürülmüştür.27 devlet üniversitesinden seçilen 1794 (876 erkek, 905 kız) son sınıf fen bilgisi öğretmen adayı çalışmaya katılmıştır. Öz-yeterlik inançları (öğrenci katılımını sağlama, öğretim stratejilerini kullanma ve sınıf yönetimi), akademik öz-düzenleme becerileri (hedef yönelimi, içsel değer, öğrenmeyi kontrol etme, kaygı, bilişötesi öz-düzenleme, çaba gösterme ve akranla öğrenme) ile öz-yeterlik inançları (öğrenci katılımını sağlama, öğretim stratejilerini kullanma ve sınıf yönetimi) ve kişilik özellikleri (Duygusal Dengesizlik, Dışadönüklük, Açıklık, Geçimlilik, Sorumluluk) ölçme araçlarıyla ölçülmüştür.Yol analizi sonucunda geçimlilik, duygusal dengesizlik, performans yaklaşma ve bilişötesi öz-düzenleme ile öğrenci katılımını sağlama, öğretim stratejilerini kullanma ve sınıf yönetimi boyutlarındaki öz-yeterlik inançları arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Geçimlilik ve duygusal dengesizlik ile akademik öz-düzenleme becerilerinin farklı boyutları arasında pozitif bir ilişki olmasına karşın, açıklık ile bu özgü çıktılar arasında negatif bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationships among pre-service science teachers? personality, self-regulation, and teaching self-efficacy by proposing and testing a comprehensive conceptual model. In the model, it was hypothesized that personality traits are directly linked to pre-service science teachers? self-efficacy and academic self-regulation, and pre-service science teachers? academic self-regulation is directly related to their self-efficacy. A total of 1794 pre-service science teachers (876 males and 905 females) from 27 education faculty participated in the study. Self-efficacy (i.e. self-efficacy for student engagement, for instructional strategies, and for classroom management), academic self-regulation (i.e. achievement goals, task value, control of learning beliefs, test anxiety, metacognitive self-regulation, effort regulation, and peer learning), and personality trait (i.e. Neuroticism, Extraversion, Openness, Agreeableness, and Conscientiousness) were assessed by self-report instruments.The results of the path analysis revealed that agreeableness, neuroticism, performance approach goals, and use of metacognitive strategies were positively linked to different dimensions of self-efficacy, namely self-efficacy for student engagement, instructional strategies, and classroom management. In general, while agreeableness and neuroticism were found to be positively associated with different facets of academic self-regulation and self-efficacy, openness was found to be negatively linked to these adaptive outcomes.