Antecedents and consequences of achievement goals
Hedef yönelimini etkileyen faktörler ve sonuçları
  1. Tez No: 300743
  2. Yazar: NURCAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA SUNGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışma, ilköğretim öğrencilerinin Fen Bilgisi dersindeki hedef yönelimlerini incelemeyi amaçlamıştır. Öz yeterlilik inancı, değer verme, başarısızlık korkusu, aileler ve öğretmenlerden algılanan hedefler, öğrencilerin hedef yönelimini etkileyen faktörler olarak ele alınırken; öğrencilerin üst biliş stratejileri ve akademik sorunlar ile başa çıkma stratejileri, hedef yöneliminin sonuçları olarak ele alınmıştır. Çalışmada, bahsedilen değişkenler arasındaki olası ilişkileri gösteren bir model öne sürülmüş ve bu model path analizi kullanarak test edilmiştir.Çalışmaya, 977, 7 sınıf, ilköğretim öğrencisi katılmıştır. Bulgulara göre, değer verme, ailelerden ve öğretmenlerden algılanan ustalık hedefleri ile öğrencilerin ustalık yaklaşma hedefleri arasında pozitif bir ilişki vardır. Ailelerden algılanan ustalık hedefleri ve başarısızlık korkusu ise ustalık kaçınma hedefleri ile pozitif bir ilişkiye sahiptir. Başarım hedefleri açısından bakıldığında ise, model, öz yeterlilik inancının ve ailelerden alıgılanan başarım hedeflerinin öğrencilerin başarım yaklaşma hedefleri ile ilişkili olduğunu; öğrencilerin verdiği değerin, ailelerinden algıladıkları başarım hedeflerinin ve başarısızlık korkusunun, başarım kaçınma hedefleri ile ilişkili olduğunu önermektedir.Hedef yöneliminin sonuçlarına bakıldığında ise modele göre ustalık yaklaşma hedefine sahip öğrenciler daha çok pozitif baş etme stratejilerini ve daha az olumsuz baş etme stratejilerini kullanmaya yöneliyor. Ustalık kaçınma hedefine sahip olan öğrenciler ise akademik bir sorunla karşılaştıklarında başarıyı görmezden gelmek, başkalarını veya kendi yeteneklerini suçlamak gibi olumsuz stratejiler kullanıyorlar. Başarım yaklaşma hedeflerinin ise hem olumlu hem olumsuz baş etme stratejiler ile olumlu ilişkisi mevcuttur. Son olarak, modele gore, başarım kaçınma hedefleri olan öğrenciler üst biliş stratejilerini daha etkili kullanmakta olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the antecedents and consequences of achievement goals. While self efficacy, task value, fear of failure, perceived parents? and teachers? achievement goals were investigated as antecedents of achievement goals in science, students? metacognition and coping strategies were examined as consequences of achievement goals in science. In this investigation, a model of the potential associations among these variables was proposed and tested by using path analysis.977, 7th grade, elementary students participated in the study. According to the results, students? higher levels of task value, perceived parents? mastery goals, and perceived teachers? mastery goals were positively related to mastery approach goals. Additionally, students? higher levels of perceived parents? mastery goals, fear of shame and embarrassment, fear of devaluing one?s self-estimate were positively related to mastery avoidance goals. Concerning to performance goals, the model suggest that higher levels of self efficacy and perceived parents? performance goals were positively related to performance approach goals. Furthermore, students? higher level of task value, perceived parents? performance goals and fear of upsetting important others were positively related to performance avoidance goals.The path model also suggest that students who adopt mastery approach goals tend to use more adaptive coping strategies, and less maladaptive coping strategies than others. Besides, students who adopt mastery avoidance goals tend to use maladaptive coping strategies when they face an academic failure in science. Moreover, students? performance approach goals are related to both adaptive and maladaptive coping strategies. Lastly students? performance avoidance goals positively associated to metacognition.