Friendship in the Nicomachean ethics and its contemporary perspectives
Nikomakhos'a etikte dostluk ve günümüzde buna ilişkin tartışmalar
- Tez No: 300749
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, Aristoteles'in Nikomakhos'a Etik kitabında yer alan dostluk kavramı temel özellikleri ile beraber incelenmektedir. Nikhomakhos'a Etik'te 8. ve 9. Bölümler dostluk kavramı için ayrılmış olup bu kitapta sözkonusu kavramın ahlaki ve politik yanları araştırılmaktadır. Dostluk kavramı etik çalışan felsefecilerin de başat konularından birisi olagelmiştir ve günümüzdeki tartışmalar Nikomakhos'a Etik'te yer alan dostluk kavramını öne çıkarmaktadır. Sonuç olarak, bu tezde dostluğun ana unsurları ile beraber günümüzdeki yansımaları ve dostluk kavramına ilişkin tartışmalar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the concept of Friendship in Aristotle?s Nicomachean Ethics with its main aspects. Book VIII and Book IX of the Nicomachean Ethics are devoted specifically to the concept of Friendship to explore the moral and political aspects of it. Friendship has been one of the prominent topics for moral philosophers and hence contemporary discussions lead the Nicomachean account of friendship come to the fore. Thus, the main features of friendship in the Nicomachean Ethics as well as contemporary perspectives and discussions on that topic will be analyzed and explored in depth.