Women's lives behind a migration story male migration from Fatsa (Turkey) to Nagoya (Japan)
Bir göç hikayesinin ardındaki kadınların hayatları Fatsa'dan (Türkiye) Nagoya'ya (Japonya) erkek göçü
- Tez No: 300748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATMA UMUT BEŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji ve Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın temel amacı 90lı yıllardan itibaren kocalarının Fatsa'dan (Türkiye) Nagoya`ya (Japonya) göç etmesinin ardından kadınların iktidar, güç ve cinsiyet rolleri açısından değişen hayatlarını daha iyi anlamaktır. Bu nedenle çalışmanın araştırma sorusu“kocalarının göç edişinin ardından kadınların hayatı iktidar, günlük yaşam pratikleri ve cinsiyet rolleri açısından nasıl değişti?”olarak belirlenmiştir. Diğer bir ifadeyle bu çalışma erkek göçünün kadının hayat içindeki konumunu güçlendirip güçlendirmediğini araştırmaktadır. Çalışma özellikle kadınların hane içindeki kontrollünün artıp artmadığını, aile ile ilgili konularda karar verme süreçlerindeki rollerinin güçlenip güçlenmediğini, eğer bu soruların cevabı olumlu ise bu güçlenmenin hangi dereceye kadar yaşandığını odağa almaktadır. Çalışma sorusu, aynı zamanda, kadınların yaşamını yansıtan geniş perspektifli resim daha iyi anlamlandırılabilmesi için de imkân tanımaktadır. Erkeklerin göçünün dünyanın çeşitli bölgelerinde kadınların yaşamı üzerinde benzer etkilere neden olduğu bilinmekle birlikte, acaba Fatsa'daki kadınlar kocalarının yokluğuyla başa çıkabilmek için diğer bölgelerden farklı hangi stratejileri ve nasıl geliştirmektedir? Diğer bir ifadeyle bu çalışmayı diğerlerinden farklı kılan nedir? Kadınlar, Fatsa'dan Japonya'ya göçü nasıl deneyimlemektedir? Kadınların göç sürecini nasıl algıladığı üzerinde önemle durulması gereken bir konudur, zira tam da bu nokta kadınların hayatlarındaki her şeyin değişmeye başladığı noktadır. Japonya'ya, özellikle Nagoya'ya, göce karra verme süreci ve kadınların bu kararla ve devamındaki süreçle baş etme stratejileri özellikle bu göçün algılanışı üzerinden tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to understand how women`s lives change in terms of authority, power and gender roles after their husbands` migration from Fatsa (Turkey) to Nagoya (Japan) since the beginning of 1990s. In this regard, the research question of this study is how women`s lives change in terms of authority, daily life practices and gender roles after the migration of their husbands. Otherwise stated, this study inquires whether male migration empowers women`s lives; especially their controls on the household, in terms of decision-making processes in the family issues and if yes to what extent it takes place. This research question also provides an opportunity to shed a light on a further point to grasp the meaning of the whole picture of women`s lives. Although, male migration has similar impacts on women`s lives in different parts of the world; how do women develop different strategies from the other cases to handle with the absence of men in Fatsa? In other words, what makes this study different from the others? How do women experience the process of migration from Fatsa to Japan? Perception of the migration process by the women is essential to focus on as it can be argued that this process is the point where everything starts to changes in women`s lives. The process of taking the decision of migration to Japan, specifically the city of Nagoya, and women`s strategies to handle with this decision and process will be discussed from the perspective around this point.