Üniversite öğrencilerinin kişisel bazı nitelikleri ile çeşitli problemlerinin kaygı düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 7666
  2. Yazar: RAGIP ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. GONCA KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu arasta miada, üniversiteli öğrencilerinin çeşitli problemlerinin durumluk ve sürekli kaygı düzeylerine etkisi araş tırılmıştır. Problem düşeylerini saptamak için Problem Envanteri, kaygı düşeylerini saptamak İçin ise Durumluk / Sürekli Kaygı Envalteri kul1 anılmıştır. Araştırmaya Çukurova Üniversitesi, Eğitim, Fen ve Edebiyat, iktisadi ve idari Bilimler, Mühendislik ve Mimarlık ve Ziraat Fakültelerinde okuyan toplam 705 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni kaygı düzeyi, bağımsız değişkenleri ise cinsiyet, sınıf, sosyo ekonomik düşey ve problem durumlarıdır. Verilerin istatistiksel analizinde; öğrencilerin prob lem envanterinden aldıkları puanlar, problem düşeylerine göre yük- sek ve düşük olarak iki guruba ayrılmıştır. öğrencilerin sahip oldukları problem düzeyleri ile durumluk / sürekli kaygı puanlarının ortalamaları arasında anlamlı fark olup olmadığının test edilmesi amacıyla“t”testi kullanılmıştır. Ayrıca problem ve kaygı envanterlerinden elde edilen puanlar öğrencilerin cins iyet, sınıf ve sosyo ekonomik düzeylerine göre de gruplandı- r il arak, gruplar arasındaki farkların test edilmesinde yine“t”tes ti uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; üniversiteli öğrenci lerin okul, gelecek, ev - aile, arkadaşlık, iç yaşam ve sağlık i i iproblemleri yüksek öğrencilerin, durumluk- ve sürekli kaygı düzey lerinin de yüksek olduğu saptanmıştır. Problemleri yüksek, kız ve erkek Öğrencilerin kaygı düzeylerinin de yüksek olduğu, ayrıca sınıf düşeyi yükseldikçe problemleri yüksek öğrencilerin kaygı düzeylerinin yükseldiği görülmüştür. önemli bir bulgu olarak, sosyo ekonomik düşeyi düşük olan ve problemleri yüksek olan öğ rencilerin, kaygı düzeylerinin de yüksek olduğu saptanmıştır. Bu araştırmanın bulgularına göre öğrencilerin psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri başta olmak üzere, kapsamlı bir hismet ya da yardıma gereksinimlerinin olduğu görülmektedir. Bu nedenle üniversite öğrencilerinin çeşitli sorunlarının çözümünde kendilerine yardımcı olabilecek psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin etkili bir biçimde verilmesini sağlayacak önlem lerin alınması gerekmektedir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present, s-tudy investigated“the effects of different, problems of university students on their state and trait anxiety levels. The Problem Inventory has been employed to find out student's problem levels and the State and Trait Anxiety Inventory has been employed ”bo determine the students anxiety levels. A total of 705 students from randomly selected departments of five faculties of Çukurova University participated in the study. The independant variables of this study were sex, class, socio-economic status and problem areas, whereas the dependant variable was the anxiety level. In the statistical- analysis of the data; students divided into two groups low and high according to their Problem Inventory scores. In order to examine the difference between problem level and state / trait anxiety level the“t”test was applied. Also the Anxiety scores and Problem Inventory scores were gruped according to sex, class, socio - economic status, than“t”test was employed to compare the group diferenceE. According to the result of this study it is understood that the university students whose problems related with school, future, home, friendship, internal life and health were high alsohave high degree problems of state / trait anxiety. It is seen that the more the girl or boy students have high degree problems, the more the trait anxiety is high and apart from that, it is also seen that the higher level the class has the more the students have high degree of trait anxiety. Moreover, the students who have low socio - economic status have high degree of trait anxiety. Overall, the results indicated that a detailed service of psychological counseling and guidence for students has appeard to be one of their basic needs and these services must urnently be put into effect in order to. give effective solutions to problems of university students. vi