Corporate governance compliance: A study of the publicly traded companies on Istanbul Stock Exchange
Kurumsal yönetim uyumu: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası?ndaki halka açık şirketler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 300761
  2. Yazar: MÜJDE ERENSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NACİYE CAN ŞIMGA MUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüz küresel dünyasında, kurumsal yönetim en sık bahsedilen iş terimlerinden biridir. Bu çalışma İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'ndaki halka açık şirketler tarafından Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'na bildirilen kurumsal yönetim uyum raporlarını incelemektedir. Analizde, kurumsal yönetim uyumu ile büyüklük ve sahiplik yapısı arasındaki ilişki incelenmektedir. Kurumsal yönetim uyum puanları SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri'ni temel alarak oluşturulan Kurumsal Yönetim İndeksi'nden elde edilmektedir. Sonuçlar tüm örneklemdeki şirketler için büyüklüğün, toplam kurumsal yönetim puanı ve tüm alt endeks puanları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir; ek olarak, farklı sektör kategorileri altında, büyüklük, hizmet sektörü dışında toplam ve alt endeks puanlarını olumlu etkilemektedir. Halka açıklık tek başına sahiplik yoğunluğunu ölçmektedir ve kurumsal yönetim puanlarını menfaat sahipleri veyönetim kurulu alt endeks puanları dışında bütün şirketler için olumlu etkilemektedir. Sektör kategorileri için sahiplik yoğunluğu sadece genel kurumsal yönetim uyumu ve pay sahipleri alt endeks puanında finans şirketlerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yabancı sahiplik yüzdesinin, tüm şirketler ve üretim sektörü şirketleri için elde edilmiş pay sahipleri alt endeks puanı üzerinde olumlu etkisi var olmakla beraber, ölçülen diğer tüm puanlar üzerindeki etkisi negatiftir. Bu çalışmada elde edilen bulgular ilgili literatüre katkıda bulunmakta ve aynı alan içinde Türkiye'de yeni araştırma girişimlerine ön ayak olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary global world, corporate governance is one of the most frequently referred business term. This study examines the corporate governance compliance reports submitted to Capital Markets Board (CMB) by the publicly traded companies on İstanbul Stock Exchange (ISE). In the analysis, relation among corporate governance compliance and size and ownership structure is investigated. Corporate governance compliance scores of the companies are obtained from Corporate Governance Index constructed based on CMB?s Corporate Governance Principles. The results indicate that size for the entire sample of companies has positive effect on total corporate governance score and all sub index scores; in addition, under different sector categories, size affects total and sub index scores positively except service sector. The public ownership percentage singly measures ownership concentration and it affects corporategovernance scores positively except stakeholders and board of directors sub indices scores for all companies. For sector categories, ownership concentration has positive effect on only general corporate governance compliance and shareholders sub index scores for finance companies. Foreign ownership percentage has positive effect on shareholders sub index score derived for all and manufacturing sector companies while its effect is negative for all other scores measured. The findings of this study contribute to the relevant literature and welcome new research initiatives within the same area in Turkey.