Kurumsal yönetim uyum derecelendirmesinin şirketin firma değerine olan etkisi: Yöneticilerin algısı üzerinde bir araştırma
The effect of corporate governance compliance rating on the company's value: A research on managers' perceptions
- Tez No: 740367
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kurumsal uyum derecelendirmesinin şirketin pay değerine, şirket kârlılığına ve şirket faaliyetine olumlu etkisinin değerlendirildiği çalışmada 88 şirket yöneticisi ile anket yapılmıştır. Araştırmaya katılan şirketlerin 67'si imalat sektöründe, 7'si gıda sektöründe, 5'i tekstil sektöründe, 4'ü toptan ve perakende sektöründe, 1'i ana metal, 1'i mali kuruluş, 1'i gayrimenkul yatırım ortaklığı, 1'i teknoloji sektöründe ve 1'i bilişim sektöründe faaliyet gösterdiği tespit edilmektedir. Şirketlerin halka açık olup olmamalarının kurumsal yönetim uyum derecelendirmesi ile farklılığı olmadığı tespit edilmektedir. Halka açık olan veya halka açık olmayan şirketlerin kurumsal yönetimin uyum derecelendirmesinin şirket kârlılığı arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir. Dolayısıyla şirketlerin halka açık olup olmamalarının kurumsal yönetim uyum derecelendirmesi ile anlamlı bir farklılığı olmadığı tespit edilmektedir. Halka açık olan veya halka açık olmayan şirketlerin kurumsal yönetimin uyum derecelendirmesinin şirketlerin faaliyetlerine olumlu etkisinin olmadığı görülmektedir. Dolayısıyla şirketlerin halka açık olup olmamalarının kurumsal yönetim uyum derecelendirmesinin firmanın faaliyetlerine olumlu etki etmediği ifade edilebilir. Kurumsal uyum derecelendirmesi kapsamında şirketlerin pay değeri, şirketin kârlılığı ve faaliyetlerinin şirketin kurumsal geçmişlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Kelimeler: Kurumsal Yönetim, Şirket Değeri, Karlılık.
Özet (Çeviri)
In the study, in which the positive effect of corporate compliance rating on the company's share value, company profitability and company activity was evaluated, 88 company executives were interviewed. 67 of the companies participating in the research are in the manufacturing sector, 7 in the food sector, 5 in the textile sector, 4 in the wholesale and retail sector, 1 in the basic metal sector, 1 in the financial institution, 1 in the real estate investment trust, 1' It is determined that i operate in the technology sector and 1 in the informatics sector. It is determined that whether the companies are publicly traded or not, there is no difference with the corporate governance compliance rating. It is seen that there is no significant difference between the corporate governance compliance rating of publicly traded or non-public companies and the profitability of the company. Therefore, it is determined that there is no significant difference between the corporate governance compliance rating of the companies or not. It is observed that the compliance rating of the corporate governance of the publicly traded or non-public companies does not have a positive effect on the activities of the companies. Therefore, it can be stated that the corporate governance compliance rating of the companies does not have a positive effect on the activities of the company. Within the scope of the corporate compliance rating, it is determined that the share value of the companies, the profitability of the company and its activities do not differ significantly according to the corporate background of the company. KEYWORDS: Corporate Governance, Firm Value, Profitability.