The investigation of counseling self-efficacy levels of counselor trainees
Psikolojik danışman adaylarının psikolojik danışma öz-yeterlik algılarının incelenmesi
  1. Tez No: 300767
  2. Yazar: BURCU PAMUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşam doyumu, akademik başarı, danışan sayısı, psikolojik danışma oturumu sayısı, ve nitelik ve nicelik yönünden süpervizyondan duyulan memnuniyet düzeyinin, psikolojik danışman adaylarının psikolojik danışma öz-yeterlik düzeylerini ne derece yordadığını araştırmaktır.Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki 11 üniversitenin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı dördüncü sınıfında eğitim gören 470 (335 kız, 135 erkek) psikolojik danışman adayı oluşturmuştur. Demografik bilgi anketi, Yaşam Doyum Ölçeği, Psikolojik Danışma Beceri Ölçeği, Psikolojik Danışma Öz-yeterlik Ölçeği katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Bu araştırma kapsamında Psikolojik Danışma Öz-yeterlik Ölçeği Türkçe'ye çevrilmiş, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Buna ek olarak, araştırmada kullanılan diğer ölçeklerin güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Araştırma verileri Aşamalı Doğrusal Regresyon Analizi yöntemi ile analiz edilmiştir.Araştırmanın sonuçları yaşam doyumu, psikolojik danışma oturumu sayısı ve süpervizyonun niteliğinden duyulan memnuniyet düzeyinin, psikolojik danışman adaylarının psikolojik danışma öz-yeterlik puanlarının %13'ünü açıkladığını göstermiştir. Yaşam doyumunun psikolojik danışma öz-yeterliğinin en önemli yordayıcısı olduğu ve toplam varyansın %8.2'sini açıkladığı görülmüştür. Öte yandan, akademik başarı, danışan sayısı ve süpervizyonun niceliğinden duyulan memnuniyet düzeyinin psikolojik danışma öz-yeterliğini yordamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate predictive value of life satisfaction, academic achievement, number of clients, number of counseling sessions, and satisfaction level of supervision both in terms of quality and quantity in determining counselor trainees? counseling self-efficacy levels.The sample of this study was the 470 voluntary senior counselor trainees (335 females, 135 males) enrolled in Department of Guidance and Counseling at eleven universities in Turkey. Participants were administered a demographic data form, the Satisfaction with Life Scale, the Counselor Self-Estimate Inventory and the Counselor Activity Self-Efficacy Scales. In the context of this study, the Counselor Activity Self-Efficacy Scales were translated to Turkish, validity and reliability studies were conducted. Additionally, reliability studies of the other scales used for the sample of the present study were conducted. Data analysis was carried out by Stepwise Multiple Regression Analysis.Results of the study indicated that life satisfaction, number of counseling sessions and satisfaction with quality of supervision explained 13% of the total variance of counseling self-efficacy scores of the counselor trainees. Life satisfaction was found as the most important predictor of counseling self-efficacy, explaining 8.2 % of the total variance. On the other hand, academic achievement, number of clients and satisfaction with quantity of supervision were not found to be significant predictors of counseling self-efficacy.