Testing a model of career indecision among university students based on social cognitive career theory
Sosyal bilişsel kariyer kuramına dayalı bir kariyer kararsızlığı modelinin üniversite öğrencilerinde sınanması
  1. Tez No: 300766
  2. Yazar: AYŞENUR BÜYÜKGÖZE KAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA YERİN GÜNERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin kariyer kararsızlığını etkileyen bazı olası faktörleri incelemektir. Bu doğrultuda, kontrol odağı, algılanan anne baba tutumu, kariyer karar verme öz-yeterliği ve kariyer sonuç beklentileri ile kariyer kararsızlığı arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkileri sınamak amacıyla; a) Sosyal Bilişsel Kariyer Kuramı?na (SBKK) dayalı ara değişkenli nedensel bir model önerilmiş ve b) tüm bu değişkenlerin birleşiminin kariyer kararsızlığını ne ölçüde açıkladığı sınanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 723 (338 kız, 383 erkek, 2 belirtilmemiş) lisans öğrencisi oluşmuştur. Bu çalışmada, Kişisel Bilgi Formu, Kariyer Karar Ölçeği, Kariyer Kararı Öz-Yeterlik Ölçeği Kısa Formu, Kariyer Sonuç Beklentileri Ölçeği, Anne-Baba Tutum Ölçeği ve Rotter'ın ?ç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Kariyer Karar Ölçeği, Kariyer Kararı Öz-Yeterlik Ölçeği Kısa Formu, Kariyer Sonuç Beklentileri Ölçeği?nin Türkçe formlarının psikometrik özelliklerini değerlendirmek amacıyla pilot çalışmalar yapılmıştır. Önerilen kariyer kararsızlık modelininin elde edilen veriye uyup uymadığını belirlemek için yol analizi kullanılmıştır. Yol analizinin sonuçları önerilen modeldeki dört yolun anlamlı olmadığını göstermiştir. Bu nedenle, anlamlı olmayan yollar önerilen modelden çıkarılmış ve yeni bir yol eklenerek model tekrar düzenlenmiştir. Buna göre, bulgular kariyer karar verme öz-yeterliğinin ve algılanan anne-baba psikolojik özerkliğinin, kariyer kararsızlığını olumsuz yönde; kontrol odağı ile kariyer sonuç beklentilerinin ise olumlu yönde yordadığını göstermiştir. Ayrıca, kontrol odağı, algılanan anne-baba kabul/ ilgi tutumu, algılanan anne-baba psikolojik özerkliği tutumu ve kariyer karar verme öz-yeterliği, kariyer kararsızlığı ile dolaylı olarak ilişkilidir. Sonuç olarak, yeniden düzenlenen model Sosyal Bilişsel Kariyer Kuramını desteklemekte ve kariyer kararsızlığına ilişkin varyansın %32?sini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the some potential factors that contribute to career indecision of university students. In accordance with that, a mediational causal model based on Social Cognitive Career Theory (SCCT) was proposed to test; a) the direct and indirect relationships of locus of control, perceived parental attitudes, career decision-making self-efficacy, and career outcome expectations with career indecision and b) to what extend the combination of these variables explain career indecision. The sample of the study was composed of 723 (338 female, 383 male, 2 unspecified) university students. Demographic Information Form, Career Decision Scale, Career Decision Self-Efficacy Scale Short-Form, Career Outcome Expectations Scale, Parental Attitudes Scale, and Rotter?s Internal-External Locus of Control Scale were used to collect data. Pilot studies were conducted for assessing the psychometric properties of the Turkish version of Career Decision Scale, Career Decision Self-Efficacy Scale Short Form, and Career Outcome Expectations Scale. Path analysis was utilized to identify whether the proposed model of career indecision fit the data. Results indicated four nonsignificant paths. Therefore, the proposed model was trimmed by eliminating the nonsignificant paths and adding a new path. Accordingly, findings revealed that career indecision was negatively predicted from career decision-making self-efficacy, perceived parental psychological autonomy, and positively predicted from locus of control and career outcome expectations. Additionally, locus of control, perceived parental acceptance/ involvement, perceived parental psychological autonomy, and career decision-making self-efficacy were indirectly related to career indecision. Overall, the trimmed model supported SCCT and accounted for 32% of the variance in career indecision.