Who interacts with whom? Individual and organizational aspects of university-industry relations in nanotechnology: The Turkish case
Kim kiminle ilişki kurar? Nanoteknoloji alanında üniversite-sanayi ilişkilerinin kişisel ve örgütsel yönleri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 300768
  2. Yazar: BERNA BEYHAN BOZKIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEOMAN PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 489
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üniversiteler ve firmalar arasında bilgi ve teknoloji transferi ilişkilerinin kurulmasını etkileyen bireysel ve örgütsel düzeydeki faktörlerin araştırılmasıdır. Bu amaçla, üç farklı veri seti oluşturulmuştur. Bunlardan ilki Türkiye'deki bilim insanları tarafından yazılan nanoteknoloji makalelerine ilişkin bibliometrik veriyi içermektedir. İkinci veri seti ise Türkiye'deki üniversitelerde görevli olan ve nanoteknoloji alanında araştırma yapan akademisyenlerden anket yoluyla toplanmıştır. Üçüncüsü ise nanoteknoloji alanında araştırma-geliştirme yapan firmaların üst düzey yöneticileri ile yapılan derinlemesine mülakatlar yoluyla oluşturulmuştur.Makalelere ilişkin verilerin analizi Türkiye'de yapılan nanobilim ve nanoteknoloji araştırmalarının ana aktörleri ve temel karakteristikleri üzerine derinlemesine bir bakış sağlamaktadır. Veriler Türkiye'deki üniversitelerde görevli olan ve nanoteknoloji alanında araştırma yapan bilim insanlarının belirlenmesinde de kullanılmıştır. Mayıs 2010'dan Mayıs 2011'e kadar geçen dönemde Türkiye'deki üniversitelerde nanoteknoloji alanında çalışan 181 akademisyenle anket yapılmış ve nanoteknoloji alanında AR-GE yapan 21 firmanın üst düzey yöneticileri ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır.Anket yoluyla toplanan veriler nanobilim ve nanoteknoloji alanında çalışan akademisyenlerin firmalar ile ilişki kurma eğilimlerini etkileyen kişisel ve örgütsel düzeydeki faktörlerin araştırılmasında kullanılmıştır; verilerin analizinde ikili probit analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, (i) patent / patent başvurusu sayısı yüksek olan, (ii) sanayinin ihtiyaçlarına daha uygun araştırmalar yapan, (iii) kamu fonlarına erişimi olan, (iv) Türkiye'de nanobilim ve nanoteknoloji alanında araştırma yapan diğer akademisyenlerle iyi ilişkileri olan, (v) nanobilim ve nanoteknoloji araştırmaları konusunda çok aktif olmayan ama nanoteknoloji laboratuvar ve donanımlarının mevcut olduğu üniversitelerde görev yapan ve son olarak (vi) üniversitelerde yaptıkları araştırmaların ticarileştirilmesinin kendileri için önemli bir motivasyon olduğunu düşünen akademisyenlerin sanayi ile ilişki kurma eğiliminin daha yüksek olduğunu göstermektedir.Diğer yandan, derinlemesine mülakatlar yoluyla toplanan veriler firmalarda çalışan nanobilim ve nanoteknoloji çalışanlarınlarının beşeri ve sosyal sermayelerinin üniversitelerden firmalara bilgi ve teknoloji transferinde anahtar rol oynadığını göstermektedir. Fakat, iş yapma kültürü ve firmaların özümseme kapasitesi de, firma düzeyinde, üniversite-sanayi ilişkilerini etkileyen en önemli faktörlerdir. Bu tezin en son bölümünde ise, yapılan araştırmanın bilim, teknoloji ve inovasyon politikasına ilişkin yansımalarını tartışacağız.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explore individual and organizational level factors which influence the formation of knowledge and technology transfer links between universities and firms. To this end, three sets of data are collected and analyzed. The first one includes bibliometric data of nanotechnology publications, which are authored by scientists affiliated with Turkish universities. The second one is collected through a questionnaire survey from university-scientists dealing with nanoscale research. The third one is from firms doing nanotechnology R&D through in-depth interviews with high level managers.The analysis of bibliometric data provides an insight to the main actors and characteristics of the nanoscale research in Turkey. This data is also used to identify the population of nano-scientists at Turkish universities. From May 2010 to May 2011, 181 questionnaires were collected from targeted nano-scientists; and 21 firms were interviewed. The collected data was used to investigate the impact of individual and organizational level factors on the proclivity of nanoscientists to engage in knowledge and technology transfer to industry by estimating binary probit models. The results suggest that nano-scientists with relations to industry are those who (i) have high number of patents/patent applications; (ii) do more applied research; (iii) have access to public funds (iv) are well connected to Turkish NST academia; (v) are working in universities which are not the most active ones in nanoscale research; but have nano-equipped laboratories; and support nano-scientists in their relations with industry; and finally (vi) are motivated by commercialization of their research outcomes.On the other hand, qualitative analysis of our data collected through in-depth interviews conducted with firms suggests that social capital and human capital of firms? nanotechnology professionals play the key role in knowledge and technology transfer from universities. However, absorptive capacity and business culture are the most important firm level factors which influence university-industry relations. Finally, in the last section of this thesis we discuss some managerial and science, technology and innovation policy implications of the research.