Bir bentonitik kil içindeki simektit mineralinin nicel olarak belirlenmesi
Quantitative determination of smectite mineral in a bentonitic clay
- Tez No: 300780
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜŞERREF ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bentonitler içindeki simektit mineralinin nicel olarak belirlenmesine yönelik, literatürde kesin olarak doğru olduğu ileri sürülen bir yönteme rastlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada, doğal kayaçlar arasında yer alan bentonitik bir kil içindeki simektit mineralinin farklı yöntemlerle nicel olarak belirlenmesi ve elde edilen sonuçların birbirleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bunun için, Reşadiye/Tokat yöresinden sağlanan bentonit örneği, çöktürme-dekantasyon yöntemi ile saflaştırılarak sodyumca zengin simektit minerali elde edilmiştir. Orijinal bentonit ve sodyumca zengin simektit (NaS) örnekleri deneysel çalışmalarda materyal olarak kullanılmıştır. Her iki örnek kimyasal analiz (KA), X- ışınları difraksiyonu (XRD), diferansiyel termal analiz (DTA), termogravimetrik analiz (TGA), partikül boyut dağılımı (PBD) analizi, azot adsorpsiyon/desorpsiyonu (N2-AD) ve katyon değişimi (KD) teknikleri ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek ve değişik yollardan simektit yüzdeleri belirlenerek birbirleriyle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
When the studies conducted to date are examined, a literature giving the percentage of smectite minerals in bentonitic clay for certain is not found. Therefore, quantitative determination of smectite minerals in bentonitic clay, a natural rock, by different methods and comparison of the obtained result with each other are aimed in this study. For this purpose, a sample of bentonite obtained from Reşadiye/Tokat region was purified with sedimentation- decantation method and obtained a sodium-rich smectite mineral. The original bentonite and sodium-rich smecitite (NaS) samples were used as the materials in the experimental studies. Both samples were examined with using these techniques; chemical analysis (CA), X-ray diffraction (XRD), differential thermal analysis (DTA), thermogravimetric analysis (TGA), particle size distribution analysis (PSD), nitrogen adsorption- desorption (N2-AD) and cation exchange (CE). The result obtained were evaluated and compared with each other by determining the precentages of smectite in different ways.